aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Racjonalna gospodarka nawozami

5 stycznia 2016
W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  przy ulicy Wspólnej w Warszawie  20 marca miało miejsce  uroczyste otwarcie kampanii edukacyjno-informacyjnej nt. „Racjonalnej gospodarki nawozami”, której wielokierunkowe działania przewidziane są do realizacji w 2014 roku.
Celem kampanii jest dotarcie do wszystkich rolników ze szczególnym uwzględnieniem producentów rolnych gospodarujących na obszarach szczególnie narażonych na azotany pochodzenia rolniczego tzw. OSN z informacją o potrzebie prowadzenia racjonalnej gospodarki nawozowej, która rozumiana jest jako świadome gospodarowanie składnikami pokarmowymi w obrębie pola, gospodarstwa, regionu, a także kraju, w celu efektywnego wykorzystania tych składników, dla uzyskania optymalnego poziomu produkcji rolnej, jednak przy zachowaniu walorów środowiska glebowego i wodnego.
Kampania  jak podkreśla resort rolnictwa wskazuje na potrzebę łączenia aspektów ekonomiczno-produkcyjnych i środowiskowych w zarządzaniu nawozami. Prowadzone działania mają za zadanie budowanie świadomości rolników w zakresie wpływu prowadzonej przez nich gospodarki nawozami na opłacalność produkcji rolniczej i środowisko naturalne. Przeprowadzenie kampanii informacyjnej ma przekonać rolników do potrzeby poprawy praktyk rolniczych w celu optymalizacji nawożenia i ograniczenia odpływu azotu i fosforu ze źródeł rolniczych do wód.
Podczas spotkania otwierającego kampanię omówiono główne założenia kampanii, instrumenty kampanii i rolę głównych partnerów tj. Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach, Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Oddział w Radomiu oraz Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Główni partnerzy wymienili  też informacje nt. dotychczasowych i planowanych działań związanych z racjonalną gospodarką nawozową oraz przedstawili zadania jakie będą realizować podczas zaplanowanej kampanii.
- W celu popularyzacji zasad zrównoważonego zarządzania nawozami zostały opracowane, dedykowane tym zagadnieniom, specjalne zakładki. na stronach internetowych Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie – informuje MR i RW.



POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę