aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Resort rolnictwa nadal stara się o niekaranie producentów mleka

24 maja 2006

Resort rolnictwa nadal będzie starał się na forum Komisji Europejskiej, by polscy rolnicy nie musieli płacić kar za przekroczenie produkcji mleka w roku kwotowym 2004/2005 - poinformował PAP we wtorek wiceminister rolnictwa Marek Zagórski.

Zdaniem wiceministra, polskie mleczarstwo jest w trakcie restrukturyzacji i w pierwszym roku nie powinno się na rolników nakładać kar. Na odstąpienie od karania musi się jednak zgodzić 25 państw UE.

Zagórski zaznaczył, że na razie KE nie jest skłonna do zmiany stanowiska w sprawie kar dla polskich producentów mleka, nie akceptuje także propozycji rozłożenia ich na raty.

W poniedziałek przebywał w Brukseli wicepremier, minister rolnictwa Andrzej Lepper, który m.in rozmawiał o kwotach mlecznych z unijną komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Agencji Rynku Rolnego (ARR) Radosław Iwański, według wstępnych szacunków, Polska przekroczyła przyznany jej limit produkcji mleka w roku kwotowym 2004/2005 o ok. 290 tys. ton.

Według Iwańskiego, przy tej wielkości przekroczenia kwoty rolnicy będą musieli zapłacić ok. 51-52 gr za każdy wyprodukowany ponad limit litr mleka. Gdyby jednak KE wyraziła zgodę na przesunięcie 90 tys. ton mleka z kwoty bezpośredniej do hurtowej, kary zmniejszyłyby się do ok. 36 gr za litr.

Z takim wnioskiem wystąpił do KE resort rolnictwa. Komisja nie podjęła jeszcze decyzji, jednak według zapewnień niedawno przebywającej w Polsce komisji rolnictwa Parlamentu Europejskiego, sprawa zostanie załatwiona pozytywnie.

Iwański podkreślił, że ostateczne dane dotyczące produkcji mleka będą znane w lipcu. Zostaną one przekazane do Brukseli i dopiero wtedy, czyli w III kwartale tego roku, będzie można określić faktyczną wielkość kar.

Rzecznik przypomniał, że mleczarnie pobierały od rolników, którzy przekroczyli indywidualny limit produkcji mleka, zaliczki w wysokości 20 gr za każdy litr wyprodukowany ponad limit. Oznacza to, że w rolnicy musieli by dopłacić po ok. 16 gr za litr - pod warunkiem, że KE zgodzi się na przesunięcie 90 tys. ton mleka z kwoty bezpośredniej do hurtowej.


POWIĄZANE

15 maja Zarząd Morskiego Portu Gdańsk oficjalnie poinformował o odwołaniu przeta...

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii "Lowe Krowe"! Poprzednie edycje...

Trądzik oraz inne niedoskonałości skórne to nie tylko problem estetyczny, ale ró...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę