aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Restauracje protestują przeciwko podatkowi VAT i prowizjom za płatności kartą

29 września 2012
Właściciele portugalskich restauracji nie przyjmują we wtorek płatności kartami kredytowymi i debetowymi w proteście przeciw 23-procentowemu podatkowi VAT na usługi gastronomiczne i wysokim prowizjom za korzystanie z kart.
Jak poinformował Jose Pereira, przewodniczący Krajowego Ruchu Przedsiębiorców Gastronomicznych (MNER), który jest organizatorem akcji, protest ma na celu uczulenie rządu na coraz większe problemy branży.
"Wprowadzona w styczniu br. podwyżka VAT na usługi gastronomiczne o 10 punktów procentowych czyni naszą branżę mało konkurencyjną. Dodatkowo do wysokich kosztów surowców, energii i wody oraz składek na ubezpieczenie społeczne dochodzi prowizja za każdą płatność kartą w wysokości od 2,5 do 3 proc." - powiedział Pereira.
Ze statystyk MNER wynika, że podniesienie podatku od towarów i usług w gastronomii do 23 proc. zmniejszyło liczbę klientów w portugalskich restauracjach o około 35 proc.
Z kolei według szacunków Portugalskiego Stowarzyszenia Hotelarzy, Restauratorów i Przedsiębiorców Gastronomicznych (AHRESP), po pierwszych trzech miesiącach od wprowadzenia wyższego podatku na usługi gastronomiczne liczba bankrutujących lokali wzrosła w Portugalii o 51 proc.
"Każdego dnia w naszym kraju zamykanych jest średnio 26 firm związanych z branżą gastronomiczną. W przyszłym roku spodziewamy się nasilenia tego zjawiska" - zaznaczył przewodniczący AHRESP Jose Esteves.
W Portugalii działa około 85 tys. firm związanych z branżą gastronomiczną.
 



POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę