aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rosja może dopuścić na rynek część dostawców z Węgier, Cypru, Grecji

21 maja 2015
Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert poinformował we wtorek o zatwierdzeniu listy dostawców z Grecji, Cypru i Węgier, którzy zostaną dopuszczeni na rynek Rosji po uchyleniu przez nią embarga na produkty rolne.
Dankwert mówił o tym na konferencji prasowej w redakcji rządowej "Rossijskiej Gaziety". Zaznaczył, że decyzja o ewentualnym uchyleniu zakazu importu leży w gestii rządu Federacji Rosyjskiej.

Zapowiedział, że w przypadku uchylenia embarga, będzie można dopuścić na rosyjski rynek około 20 proc. poprzednich dostawców z Węgier, Grecji i Cypru. Spełniają oni wymagania Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, którą tworzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Szef Rossielchoznadzoru zaznaczył, iż wykazały to rosyjskie kontrole.

"Jeśli na Węgrzech było 90 firm, to nawet jeśli embargo zostanie uchylone, pozostanie 15 takich przedsiębiorstw" - powiedział Dankwert. Dodał, że to samo dotyczy Cypru: "było sześć (firm) zostały - dwie". Wśród greckich firm prawo dostaw do Rosji otrzymały - jak ujął to Dankwert - jednostki.

Wcześniej jego zastępca Aleksiej Aleksiejenko zapowiedział, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) nie pozwoli, by po zniesieniu przez Rosję jej sankcji wszyscy wcześniejsi dostawcy automatycznie wrócili na rosyjski rynek.

Rząd Rosji kilkakrotnie sygnalizował, że gotów jest złagodzić sankcje w stosunku do kilku krajów Unii Europejskiej. W tym kontekście wymieniano właśnie Grecję, Cypr i Węgry. Według "Rossijskiej Gaziety" te trzy kraje występują przeciwko przedłużaniu sankcji UE wobec Rosji.

W kwietniu - przy okazji wizyty premiera Grecji Aleksisa Ciprasa w Moskwie - minister rozwoju gospodarczego FR Aleksiej Ulukajew ogłosił, że jego resort przygotował już propozycje dotyczące embarga wobec tego kraju. O możliwości złagodzenia sankcji mówił wtedy także ówczesny minister rolnictwa Rosji Nikołaj Fiodorow.

Później Ulukajew przekazał, że Rosja szuka rozwiązania, które - z jednej strony - pozwoliłoby jej złagodzić sankcje w stosunku do Grecji i Węgier, a z drugiej - byłoby zgodne z normami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W sierpniu 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Moskwę z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy. W październiku rosyjskie embargo zostało rozszerzone. Wprowadzając je, rząd Rosji zaznaczył, że będzie ono obowiązywać przez rok z możliwością przedłużenia.

Moskwa nie wykluczała jednak, że może rozważyć zmianę polityki sankcji wobec niektórych krajów UE. Przy ocenie sytuacji miały być wzięte pod uwagę stosunki Rosji z poszczególnymi państwami.

Dankwert skrytykował we wtorek brak dialogu z odpowiednimi służbami Unii Europejskiej o warunkach wznowienia dostaw produktów do Federacji Rosyjskiej w przypadku zniesienia embarga.

"Nasi koledzy z UE wszystkie rozmowy przerwali. Ostatni raz rozmawialiśmy w styczniu" - powiedział Dankwert na konferencji prasowej, która odbywała się pod hasłem: "Jakie produkty i z jakich państw pojawią się wkrótce na rosyjskich półkach".

 


POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę