aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rybołówstwo: nowa ustawa

3 października 2003

Brak regulacji dotyczących zarządzania polską sferą rybołówstwa i wysokie kary- oto, co nie podoba się rybakom w nowej ustawie o rybołówstwie. 

Resort rolnictwa zakończył pracę nad nowa ustawą o rybołówstwie morskim. Projekt określa zasady prowadzenia połowów, nadzoru nad nimi oraz prowadzenia skupu i przetwórstwa ryb.

Zdaniem rządu to typowa i niegroźna ustawa kompetencyjna. Rybacy mówią, że tylko pozornie. Ich zdaniem pominięto w niej kwestię podstaw prawnych polityki rybackiej oraz zapewnienia działalności polskiego rybołówstwa we własnej strefie. Zdaniem Stowarzyszenia Armatorów Rybackich w projekcie nie ma ani słowa organizacji połowów w pasie 12 mil. – Nie ma w tym projekcie absolutnie żadnej mowy na temat kreowania rybołówstwa przybrzeżnego w pasie 12 mil czyli wód terytorialnych. Uważamy, że brak tych zapisów może spowodować lekki paraliż administracji rybackiej – mówi Ryszard Klimaczak ze Stowarzyszenia Armatorów Rybackich 
 
Obecnie flota rybacka ma około 900 łodzi i 400 kutrów. Zdaniem rybaków kiedy ustawa wejdzie w życie liczba ta zmniejszy się przynajmniej o połowę. Ale rząd przygotował się na taką ewentualność. –Właściciel otrzyma wysokie odszkodowanie i członkowie załogi również, plus jeszcze pieniądze na przebranżowenie się – mówi Leszek Dybiec z ministerstwa rolnictwa. 
 
Rybaków niepokoją również wysokie kary za prowadzenie działalności z naruszeniem przepisów. Są to kary od 10 do 40 tys. złotych. Zdaniem Stowarzyszenia wysokość tych kar przekracza stawki, które obowiązują w innych krajach Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę