aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rynek mleka według prognozy ARR

11 lipca 2002

Eksperci Agencji Rynku Rolnego zaktualizowali (20.06.02 r.) prognozy cen rynkowych podstawowych produktów rolniczych do końca 2002 r.

Rynek zbóż | Rynek mięsa | Rynek mleka


RYNEK MLEKA

Aktualna sytuacja cenowa

I. Mleko surowe

Notowany od początku 2002 r. wzrost podaży mleka do skupu powodował spadek jego cen od 0,7% do 3,5% miesięcznie. W maju br. tendencja spadkowa cen jeszcze się pogłębiła w wyniku sezonowego zwiększenia podaży tego surowca. Według danych GUS średnia cena skupu mleka surowego w tym miesiącu ukształtowała się na poziomie 70,16 zł/hl, tj. o 7,7% niższym niż w kwietniu br. i o 9,2% niższym w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem.

II. Masło w blokach

Konieczność przetwórstwa zwiększonych dostaw mleka, a jednocześnie ograniczone możliwości zbytu artykułów mleczarskich wywoływały spadkowe tendencje ich cen. Mimo okresu zimowego ceny zbytu masła w blokach od stycznia do kwietnia br. (wg danych GUS) obniżały się o 0,2%-1,4% miesięcznie. Jednak po uruchomieniu w maju br. zakupów masła przez ARR, spadek cen tego artykułu został zahamowany. Z cotygodniowego monitoringu GISiPAR wynika, że średnia cena masła w blokach w tym miesiącu ukształtowała się na poziomie 8,20 zł/kg (z VAT) i była o ponad 2% wyższa niż w kwietniu i o 9,5% wyższa niż w analogicznym okresie przed rokiem.

III. Mleko odtłuszczone w proszku

Utrzymująca się od listopada ub.r. dekoniunktura na światowym rynku mleka odtłuszczonego w proszku spowodowała głęboki spadek cen tego produktu również na rynku krajowym. W maju br. średnia cena zbytu OMP (wyliczona z danych GISiPAR) wyniosła 6,12 zł/kg (z VAT) i była o 11,4% niższa niż w kwietniu br. i aż o 29% niższa niż przed rokiem. W pierwszym tygodniu czerwca br. mleko to zdrożało do 6,27 zł/kg, ale nadal było o ok. 27% tańsze niż przed rokiem.

Czynniki wpływające na poziom cen:

1. Pogłowie krów i produkcja mleka

W 2001 r. spadkowa tendencja w chowie krów utrzymała się, chociaż dynamika tego procesu stopniowo maleje. W grudniu ub.r. pogłowie krów wyniosło ok. 3 mln szt. i było o 1,9% niższe od stanu notowanego przed rokiem, podczas gdy w czerwcu roczna stopa spadku wyniosła 3%. Pomimo mniejszego stanu pogłowia produkcja mleka w 2001 r. była o blisko 1% większa niż w 2000 r. i wyniosła ok. 11,6 mld l. O jej wysokości zadecydowała wyższa wydajność mleczna krów, która w ciągu roku wzrosła o 4,6%. Według ocen ekspertów z IERiGŻ w 2002 r., w wyniku dalszej restrukturyzacji obór, wymiany stad i wdrażania postępu genetycznego, ale przy niskim pogłowiu krów, globalna produkcja mleka może wzrosnąć o niespełna 1%.

2. Podaż mleka surowego, masła i mleka odtłuszczonego w proszku

Według danych GUS w maju br. skupiono 691,5 mln l mleka, tj. o 19,4% więcej niż w kwietniu i o ponad 3% więcej niż przed rokiem. Łącznie w okresie styczeń-maj br. skup mleka wyniósł 2,77 mld l i w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem był o 4,5% większy. Ocenia się, że wysoka podaż mleka utrzyma się jeszcze w czerwcu i lipcu br., natomiast od sierpnia tradycyjnie zacznie stopniowo obniżać się. W br. na poziom skupu będzie miał wpływ rok referencyjny, gdyż producenci w celu zapewnienia sobie jak największych limitów produkcji mleka, będą starali się maksymalnie zwiększać jego dostawy do skupu. Eksperci IERiGŻ oceniają, że skup mleka w całym br. może osiągnąć nawet 7,7 mld l i byłby to poziom o 9,6% wyższy niż w roku 2001.

Rosnąca podaż surowca wpływa również na poziom produkcji artykułów mleczarskich. Według dostępnych danych GUS w okresie styczeń-kwiecień br. wyprodukowano ok. 44 tys. t masła, tj. o 2,2% więcej od wysokiej produkcji w analogicznym okresie 2001 r.

Niskie ceny mleka odtłuszczonego w proszku na rynku zagranicznym ograniczają możliwości jego eksportu, a w efekcie również jego produkcję. Mimo tego w okresie czterech pierwszych miesięcy br. wyprodukowano ponad 32 tys. t OMP, czyli podobnie jak w porównywalnym okresie 2001r., kiedy przyrost produkcji względem tych samych miesięcy 2000 r. był ponad 2-krotny.

W najbliższych miesiącach produkcja masła i odtłuszczonego mleka w proszku będzie prawdopodobnie nadal wzrastać wskutek presji podaży surowca oraz prowadzonych działań interwencyjnych.

3. Handel zagraniczny

Ceny masła na rynku międzynarodowym (porty Europy Zachodniej) są o ponad 20% niższe niż przed rokiem. W maju br. (według danych Centralnego Inspektoratu Standaryzacji) do kraju sprowadzono 283 t masła wobec 42 t w analogicznym okresie ub.r. Łącznie w ciągu 5 miesięcy br. zaimportowano 2,2 tys. t tego artykułu, tj. blisko 4-krotnie więcej niż przed rokiem. Natomiast eksport masła jest nieopłacalny. Według dostępnych danych GUS w I kwartale br. wyeksportowano wprawdzie 4,2 tys. t masła, tj. o ok. 13% więcej niż przed rokiem, ale było to możliwe dzięki sprzedaży eksportowej tańszego masła z zapasów ARR.

Wobec utrzymujących się niskich cen odtłuszczonego mleka w proszku na rynku światowym możliwości eksportu tego artykułu znacznie się zmniejszyły. Według danych GUS w okresie styczeń-marzec br. wyeksportowano 16,5 tys. t proszku chudego, tj. o 28% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Pomimo tego, że ceny OMP od połowy kwietnia br. nie wykazują już tendencji spadkowych, nadal są one jednak bardzo niskie. Na początku czerwca br. średnia cena OMP w portach Europy Zachodniej ukształtowała się na poziomie 1100 USD/t (4,42 zł/kg) i była o 47% niższa niż przed rokiem. W wyniku uruchomionego przez ARR systemu dopłat do eksportowanego mleka odtłuszczonego w proszku należy spodziewać się zwiększenia jego eksportu w miesiącach letnich br.

4. Spożycie masła

W 2001 r. (po znaczącym spadku w poprzednim roku) odnotowano wzrost spożycia masła. Wg badań budżetów rodzinnych prowadzonych przez GUS spożycie masła zwiększyło się o ok. 6,5% względem 2000 r. Przewiduje się, że w 2002 r. niski poziom cen masła w relacji do jego podstawowych substytutów będzie sprzyjał dalszemu zwiększaniu jego konsumpcji. Wzrost spożycia masła w br. będzie jednak prawdopodobnie nie większy niż 2-3%.

5. Działania ARR

W celu zagospodarowania występujących nadwyżek rynkowych produktów mleczarskich od początku maja 2002 r. Agencja Rynku Rolnego prowadzi zakupy masła. Do 15 czerwca 2002 r. zakupiono ok. 3,7 tys. t masła w blokach na zapasy ARR po cenie 8,02 zł/kg (z VAT). Również w maju br. ARR uruchomiła system dopłat do eksportu odtłuszczonego mleka w proszku. Do 17 czerwca br. w tym systemie wyeksportowano 3250 t tego artykułu przy średniej kwocie dopłaty 0,98 zł/kg. W ramach dodatkowych zadań powierzonych przez Radę Ministrów Agencja będzie kontynuować udzielanie dopłat do eksportu OMP, które obejmą cały limit dopuszczony w ramach porozumień z WTO, tj. 37 tys. t. Ponadto ARR zakupi 10 tys. t odtłuszczonego mleka w proszku na zapasy. W ramach zatwierdzonego przez Radę Ministrów "Programu przechowywania przetworów mlecznych na 2002 r." ARR stosować będzie również dopłaty do przechowywania artykułów mleczarskich, którymi może objąć: 3,0 tys. t masła, 4,5 tys. t serów twardych i 40 tys. t OMP.

Prognoza cen do grudnia 2002 r.

Zespół niezależnych ekspertów, uwzględniając koniunkturalne i sezonowe zmiany w układzie czynników podażowo-popytowych na rynku mleka, przewiduje do końca 2002 r. następujący poziom cen:

Wyszczególnienie wrzesień 2002 r. grudzień 2002 r.
Mleko surowe 71-74 zł/hl 74-78 zł/hl
Masło w blokach* 7,8-8,2 zł/kg 8,0-8,5 zł/kg
Mleko odtłuszczone w proszku* 6,0-6,3 zł/kg 6,2-6,5 zł/kg
*- ceny zbytu z podatkiem VAT

POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę