aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rząd dopłaci do mieszkań

31 stycznia 2006
Pożyczki na mieszkania będą niezwykle atrakcyjne. Rząd kończy prace nad projektem ustawy o tanich kredytach mieszkaniowych. Jednak zdaniem ekspertów szanse na to, że dzięki nim będzie się budować więcej mieszkań, są na razie nikłe.

Według "Gazety Wyborczej" w ministerstwie transportu i budownictwa powstał projekt ustawy o dotowanych przez państwo tanich kredytach mieszkaniowych. Projekt jest już po uzgodnieniach międzyresortowych i znajduje się teraz w Komitecie Rady Ministrów. Zgodnie z nim rząd miałby dopłacać dużą część oprocentowania do kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w złotówkach w normalnym komercyjnym banku.

Według "Gazety Wyborczej" ministerstwo obwarowało jednak tanie kredyty wieloma ograniczeniami. Po pierwsze, budżet dopłacałby do odsetek przez osiem lat, a nie przez cały okres spłaty kredytu. Sama ustawa obowiązywałaby do wejścia Polski do strefy euro, które nastąpi prawdopodobnie po 2010 roku. Po drugie, dopłata przysługiwałaby tylko na małe mieszkania - do 50 metrów kwadratowych i w nowym budownictwie. Po trzecie, ceny mieszkań nie mogłyby przekroczyć ogłaszanych przez wojewodów średnich kosztów budowy w danym powiecie.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że cały system tanich kredytów ma kosztować budżet w ciągu sześciu lat około 6 miliardów złotych. Rząd zakłada jednak, że aż do roku 2011 koszty będą z nawiązką rekompensowane dochodami z podatków. Po 14 latach działania programu wydatki mają więc spaść do nie więcej niż 2 i pół miliarda złotych.


POWIĄZANE

Pelican Casino - Twoja przystań pełna emocji i korzyści Szukasz miejsca, gdzie m...

W odpowiedzi na pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie zwrotu poda...

Do sądów w I kw. br. trafiło 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi blis...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę