OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Sektor MSP wciąż będzie stawiać na giełdę

3 grudnia 2015
Giełda Papierów Wartościowych będzie w najbliższych latach wciąż preferowaną przez MSP ścieżką prywatyzacji - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister Skarbu Państwa. Dodał, że dalszy rozwój GPW powinien być oparty o koncentrację na podstawowym biznesie.

"Czas wielkich prywatyzacji dobiegł końca. Od 2008 r. z prywatyzacji przez giełdę Skarb Państwa pozyskał 42 mld zł. Pragnę jednak podkreślić, że w kolejnych latach, w każdym przypadku gdzie będzie to możliwe, ścieżka giełdowa pozostanie preferowaną formą przekształceń własnościowych" - powiedział Karpiński podczas Capital Market Summit 2014.

"Ostatnie miesiące były bardzo ważne, wręcz przełomowe dla warszawskiej giełdy. Przede wszystkim zniknęły największe elementy niepewności. Wiemy już jaki wpływ na rynek kapitałowy w Polsce miała reforma emerytalna i że nie było on był tak duży jak się obawiano. Warszawskie indeksy powróciły do długoterminowych trendów, które są skorelowane z sytuacją gospodarczą Polski i polskich przedsiębiorstw" - dodał.

Minister powiedział również, że dalszy rozwój GPW powinien być oparty m.in. o koncentrację na podstawowym biznesie.

"Jako przedstawiciel głównego akcjonariusza giełdy mogę powiedzieć, że oczekiwany przez nas kierunek działań to przede wszystkim konsolidacja w ramach grupy GPW i koncentracja na podstawowym biznesie" - powiedział Karpiński.

"Zapadła także kluczowa decyzja dotycząca najbliższej przyszłości GPW o zawieszeniu rozmów z giełdą wiedeńską. Postawiliśmy na dynamiczny rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Jestem przekonany, że umiędzynarodowienie silnego rynku w Warszawie będzie naturalnym etapem jego rozwoju za kilka lat" - dodał.

Karpiński powiedział, że liczy na dalsze mocne zaangażowanie inwestorów zagranicznych w polski rynek kapitałowy.

"Bardzo nam zależy, by jedną z dźwigni wzrostu polskiego rynku byli emitenci zagraniczni. (...) Kapitalizacja zagranicznych spółek to dziś 1/3 wartości akcji notowanych na GPW. Liczę że zagraniczni inwestorzy pozostaną mocnym filarem dalszego rozwoju polskiego rynku kapitałowego" - powiedział.

Dodał, że trwają prace nad wprowadzeniem jednolitej licencji bankowej, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie.

"Chcemy, by Warszawa utrzymała pozycję lidera wśród rynków kapitałowych Europy Środkowo-Wschodniej i wzmacniała pozycję regionalnego centrum finansowego. Dlatego dokładamy starań, żeby zwiększyć płynność na naszym rynku" - powiedział.

"W tym kierunku idą prace nad wprowadzeniem jednolitej licencji bankowej, która pozwoli bankom inwestować bezpośrednio na giełdzie. Oczywiście w rozsądnych granicach wyznaczonych przez dające się zaakceptować ryzyko. Będzie to bardzo istotny zastrzyk płynności dla rynku obligacji" - dodał.

POWIĄZANE

Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych wzięła udział w webinarium zor...

Dieta sportowca – nieocenione wsparcie dla aktywnych dzieci - mleko jako kluczow...

W ciągu pierwszych 100 dni administracji Trumpa sekretarz rolnictwa USA Brooke R...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę