biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Skażony alkohol bez podatku

16 sierpnia 2006

Nie będzie akcyzy na płyny do spryskiwaczy, o ile stosowany w nim alkohol będzie zastąpiony innym środkiem chemicznym - zapewnił "Rz" Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

To odpowiedź na coraz częściej pojawiające się pogłoski o obłożeniu tym podatkiem rozcieńczalników, rozpuszczalników i płynów przeciwoblodzeniowych. Neneman dodał jednak, że warunkiem jest używanie przez producentów innej substancji do skażania produktu. - Obecnie powszechnie stosuje się w tym celu alkohol etylowy. Tymczasem na naszym rynku są już dostępne inne środki, np. alkohol izopropylowy czy benzoesan denatonium. Oczywiście z zachowaniem określonych norm - wyjaśnia Jarosław Neneman.

W rozporządzeniu ministra rolnictwa z 2 stycznia 2006 roku wymieniono około 20 skażalników, którymi można zanieczyścić alkohol etylowy. Jednocześnie trzeba będzie użyć dwóch z nich.

Jeżeli więc producenci zastosują się do zaleceń resortu, nadal będą mogli korzystać z zerowej stawki podatku akcyzowego. W przeciwnym razie za każdy hektolitr 100-procentowego alkoholu etylowego zawartego w tych wyrobach będą musieli zapłacić akcyzę w wysokości 4,55 tys. zł.

Zmiany mają ukrócić proceder wykorzystywania rozcieńczalników, rozpuszczalników, gotowych zmywaczy farb i lakierów, środków zapobiegających zamarzaniu - czyli spryskiwaczy do szyb samochodowych i innych wyrobów na bazie alkoholu etylowego do celów spożywczych. - Skażenie alkoholu etylowego uniemożliwi odzyskiwanie go z tych produktów - zapewnił wiceminister.

Liczy też na ograniczenie obrotu skażonym alkoholem etylowym, deklarowanym jako rozpuszczalniki i rozcieńczalniki. Dotąd w takich wypadkach nie płacono podatku akcyzowego. Wielokrotnie natomiast okazywało się, że jest on używany do nielegalnej produkcji wódek.

Obłożenie akcyzą produktów na bazie czystego alkoholu etylowego ma zdaniem resortu finansów wyeliminować szarą strefę i pozytywnie wpłynąć na dochody budżetu państwa. Głównie dzięki uszczelnieniu systemu zwolnień od akcyzy. Konkretnych szacunków ministerstwo jednak nie podaje. Rozporządzenie ma wejść w życie po 60 dniach od dnia ogłoszenia.


POWIĄZANE

Miód coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z tradycją i domową spiżarnią. Staj...

Raporty PPR – Analiza Polityczna Ursula von der Leyen na zakręcie historii? Głos...

„Raporty PPR – AgroEksport: Rosja 2024/25"  W lipcu 2025 roku obserwujemy wyraźn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę