aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spotkanie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

5 lipca 2006

O kwotach mlecznych i biopaliwach rozmawiali wczoraj w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawiciele związków rolniczych z premierem Kazimierzem Marcinkiewiczem oraz wicepremierem, ministrem rolnictwa Andrzejem Lepperem.

W rozmowach, które są kontynuacją zapowiadanych przez wicepremiera Andrzeja Leppera stałych kontaktów rządu z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, uczestniczyli Władysław Serafin - prezes Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Roman Wierzbicki – przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Krzysztof Filipek – pełniący obowiązki przewodniczącego Związku Zawodowego Rolnictwa „Samoobrona”, Marian Sikora – prezes Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Spotkanie dotyczyło aktualnej sytuacji w rolnictwie. Dyskusja poświęcona była m.in. sprawie kwot mlecznych. - Dzisiaj na posiedzeniu Rady Ministrów ta sprawa znajduje się w porządku obrad - poinformował wicepremier Andrzej Lepper i dodał, że – projekt zmiany ustawy o kwotach mlecznych został przygotowany przez resort rolnictwa, za zgodą związków zawodowych”. Szef resortu rolnictwa mówił o podziale kwoty 416 tys. ton (kwota restrukturyzacyjna) i 100 tys. ton (przesunięcie z kwoty sprzedaży bezpośredniej na hurtową).

- Kwotę tę chcemy rozdysponować wśród rolników, szczególnie tych, którzy przekroczyli swoją kwotę produkcyjną i będą zmuszeni zapłacić karę, ale - jak zaznaczył wicepremier Andrzej Lepper – ta kara nie będzie taka, jak miała być, ale będzie wynosiła co najwyżej 1,20 zł za litr, co najwyżej, bowiem robimy wszystko, aby była jak najmniejsza - 36 gr za litr. Szef resortu rolnictwa podkreślił, że kara ta będzie rekompensowana tym, że rolnicy będą mogli wyprodukować więcej mleka dzięki zwiększonej kwocie mlecznej w przyszłych latach.

Wicepremier Andrzej Lepper poinformował także o planowanych zmianach w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ramach którego promowana będzie hodowla przeżuwaczy. Rolnicy, którzy mają użytki zielone, a nie mają pełnej obsady otrzymają tylko dopłaty podstawowe około 80 euro za hektar, a ci rolnicy, którzy mają pełną obsadę przeżuwaczy około 200 euro do hektara. „W ten sposób będziemy promować tych rolników, którzy naprawdę ciężko pracują” - podkreśli szef resortu rolnictwa na spotkaniu z dziennikarzami, po zakończeniu rozmów ze związkowcami.

Wicepremier Andrzej Lepper kolejny raz zapewnił, że w budżecie zabezpieczona jest kwota na paliwo rolnicze, czyli zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Rozmawiano również o biopaliwach. Szef resortu rolnictwa poinformował, że jest zgoda rządu na to, o co postulowały związki rolnicze czyli, aby rolnicy produkujący biopaliwa na własne potrzeby (około 100 litrów na hektar) nie musieli wpłacać specjalnej kaucji.

Wicepremier Andrzej Lepper poinformował również, że rząd, na jednym z najbliższych posiedzeń, zajmie się sprawą robotników sezonowych, zwłaszcza tych zza wschodniej granicy, którzy chcą pracować na polskich plantacjach. W tym kontekście wicepremier zwrócił uwagę, że dziwne jest, że w Polsce jest około 3 milionów bezrobotnych, a nie ma kto pracować”. Szef resortu rolnictwa wie, że płaca nie jest zbyt atrakcyjna, ale przecież wynika ona z cen, jakie otrzymują rolnicy za owoce miękkie.


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę