aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Spóźniony mały krok w dobrym kierunku

12 czerwca 2007
Wprowadzone w tym roku dopłaty do roślin energetycznych i ustawa o zmianie w podatku akcyzowym dla biokomponentów i biopaliw to przepisy spóźnione, ale idące w dobrym kierunku.

Od wydania ostatniego numeru Naszego Rzepaku wokół biopaliw stoczono istną wojnę. Wojnę o lepsze warunki akcyzowe związane z  wytwarzaniem biokomponentów, która z czasem przerodziła się w spór międzyresortowy. Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku czynnie uczestniczyło w pracach związanych ze zmianą niekorzystnych przepisów. Na każdym etapie prac przekazywaliśmy prawodawcom nasze sugestie i uwagi dotyczące zasad funkcjonowania przyszłego rynku biopaliw w Polsce. Ważne jest również, iż w pracach tych uczestniczyli przedstawiciele przetwórców rzepaku na cele energetyczne. Efektem wspólnych kilkumiesięcznych prac jest ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym i zmianie innych ustaw, która w dniu 31 maja została podpisana przez Prezydenta RP.
Ustawa, naszym zdaniem, wprowadza kilka korzystnych zmian, z których za najistotniejsze można uznać zniesienie opłaty paliwowej na czyste biokomponenty (o prawie 0,10 zł/litr) oraz 10-krotne zwiększenie kar finansowych za niespełnienie Narodowego Celu Wskaźnikowego (z 2 do 25 groszy/litr biokomponentów). Niewykorzystana będzie według nas dodatkowa pomoc dla producentów rzepaku w postaci dopłaty w wysokości 176 zł/ha. Włączenie, na ostatnim etapie procedowania ustawy, krajowej dopłaty energetycznej dla producentów rzepaku do pomocy de minimis w znacznym stopniu ograniczyło możliwość jej wykorzystania. Szacujemy, że maksymalnie kilkuset rolników otrzyma w tym roku dodatkową dopłatę.

Na polskim rynku jedynie trzy krajowe podmioty przystąpiły do podpisywania umów na cele energetyczne tj. Komagra Sp. z o.o., Bioenergia Sieradz i WZT ADM Szamotuły. Wyprodukowany przez nie olej zostanie przeznaczony na cele energetyczne poza granicami naszego kraju.
Poza tym krótki okres zawierania umów kontraktacyjnych na cele energetyczne, rozstrzyganie w tym czasie spraw akcyzowych oraz niejasności przepisów prawnych dotyczących dopłat energetycznych doprowadziły do tego, iż maksymalnie 4000 rolników podpisało w tym roku umowy upoważniające ich do otrzymania dopłaty energetycznej w wysokości 45 euro/ha.
Niewielkiej zmianie uległa natomiast wysokość stawki podatku akcyzowego na biokomponenty i ich mieszanki z paliwami, która w obecnej chwili wynosi 10 zł/1000 litrów. Nasz kraj nie skorzystał jednak z możliwości wystąpienia do UE z prośbą o zastosowanie zwolnień wyższych niż dopuszczalne. 13 krajów unijnych takie prośby już wystosowało i otrzymało zgodę na dodatkową pomoc państwa w postaci wyższych ulg akcyzowych. Ustawa nie wprowadza jednak istotnych zmian w zakresie zapewnienia opłacalności produkcji.
Walka o biopaliwa jednak jeszcze się nie zakończyła. Jak się okazuje stoczyliśmy dopiero jedną bitwę. Dla otwarcia rynku biopaliw w Polsce konieczne jest bowiem wsparcie wszystkich ogniw w łańcuchu produkcyjnym. Dlatego Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku przygotowuje kolejne propozycje pozwalające na uruchomienie i dynamiczny rozwój tego rynku. Ważne na tym etapie jest posłużenie się doświadczeniami innych krajów, które są daleko z przodu w rozwoju rynku biopaliw.

Narodowy Cel Wskaźnikowy na 2008 rok będzie ustalony na poziomie 3,45% udziału we wszystkich paliwach wprowadzanych do obrotu. Oznacza to, iż ze zbiorów br. znaczna część rzepaku powinna zostać zakupiona z przeznaczeniem na produkcję estrów w 2008 roku. Cele wskaźnikowe ustalone na kolejne 6 lat (2008-2013) zostaną opublikowane do 15 czerwca br. Będą one wskazywać na tempo rozwoju polskiego ryku biodiesla i tym samym decydować o zapotrzebowaniu na surowce energetyczne.

Należałoby tu również podkreślić, iż Komisja Europejska przygotowuje się do zmiany dyrektywy o promocji stosowania w transporcie biopaliw, a także w standardach jakości dla paliw płynnych, aby można było używać 10% biokomponentów w paliwach. Komisja również przygotowuje stanowisko w sprawie zrównoważonego podejścia do międzynarodowego handlu biopaliwami, tak aby kraje eksportujące i producenci krajowi mogli pewnie inwestować. Na wprowadzenie tych zmian trzeba będzie jednak poczekać do końca br. Miejmy nadzieję, iż przyczyni się to również do poprawy sytuacji prawnej w Polsce.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę