biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Szkodliwe bakterie w ziemniakach

22 sierpnia 2006

Wielu regionach Polski plantacje ziemniaczane już od kilku lat pustoszy bakterioza pierścieniowata. Jest to groźna choroba wywoływana przez bakterie Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus. Straty w uprawie wynikają głównie z gnicia bulw.

Bakterioza pierścieniowa jest bardzo podstępna. Bakterie mogą żyć w tkankach roślinnych przez długi czas w formie utajonej, nie wywołując żadnych widocznych gołym okiem objawów. W warunkach sprzyjających rozwojowi, bakterie uaktywniają się, co w efekcie prowadzi do gnicia bulw i strat plonu. Pojawienie się choroby w gospodarstwie ogranicza możliwości produkcji ziemniaka. Znaczne rozpowszechnienie choroby w Polsce jest główną przyczyna zakazu eksportu ziemniaków do krajów UE.

- Walka z bakteriozą jest bardzo trudna i wymaga od producenta bezwzględnego przestrzegania reżimu fitosanitarnego. Niezmiernie istotnym elementem zwalczania choroby jest niedopuszczenie do jej pojawienia się w gospodarstwie, a jeżeli już wystąpi, jak najwcześniejsze jej wykrycie, zanim doprowadzi ona do niekorzystnych dla rolnika skutków – mówi Ryszard Pazera , Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Kielcach.


POWIĄZANE

Miód coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z tradycją i domową spiżarnią. Staj...

Raporty PPR – Analiza Polityczna Ursula von der Leyen na zakręcie historii? Głos...

„Raporty PPR – AgroEksport: Rosja 2024/25"  W lipcu 2025 roku obserwujemy wyraźn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę