biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Szkoła podstawowa nie uczy myśleć. W ogóle uczy niewiele

5 stycznia 2016
Nauka pod egzaminy, grzech główny polskiego systemu edukacji, rozpoczyna się już w podstawówce – to wniosek z wyników kontroli przeprowadzonych przez kuratoria w ramach ewaluacji - podał Dziennik Gazeta Prawna.

Najsłabiej ocenianym elementem jest nabywanie przez uczniów wiadomości i umiejętności. Potwierdza to wnioski płynące z wyników sprawdzianu szóstoklasisty, na którym najgorzej wypadają te pytania, które sprawdzają umiejętności do wykorzystania wiadomości w praktyce. W ciągu ostatnich trzech lat z tego typu pytań uczniowie średnio otrzymywali najwyżej połowę możliwych do zdobycia punktów. Równie słabo wypadały te zadania, które oceniały umiejętność czytania.

Powody takiej sytuacji tłumaczą uczniowie jednej ze szkół podstawowych w woj. opolskim: Nie są przez kadrę szkoły motywowani do nauki, a tylko niewielka część nauczycieli tłumaczy ponownie niezrozumiałe fragmenty lekcji.

Z kolei w jednej ze śląskich szkół wizytatorzy spostrzegli, że szkoła nie brała pod uwagę opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznych, które wskazywały na konieczność indywidualnej pracy z uczniami. Nauczyciele nie dostosowywali modelu swojej pracy do możliwości intelektualnych uczniów. Ale pedagodzy mają też inne grzechy.

Przyłapałam nauczycieli na tym, że robiąc sprawdziany korzystali z gotowców oferowanych przez wydawnictwa edukacyjne. Zabroniłam tego procederu – opowiada Elżbieta Szafrańska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Radostowie w warmińsko-mazurskim.
Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej


POWIĄZANE

Miód coraz rzadziej kojarzony jest wyłącznie z tradycją i domową spiżarnią. Staj...

Raporty PPR – Analiza Polityczna Ursula von der Leyen na zakręcie historii? Głos...

„Raporty PPR – AgroEksport: Rosja 2024/25"  W lipcu 2025 roku obserwujemy wyraźn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę