OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Trasa turystyczna dla miłośników miodów

22 lipca 2013
Miłośnicy miodów i wszyscy, którzy chcą poznać pracę pszczelarzy, mogą wybrać się w podróż po gospodarstwach pasiecznych w Małopolsce. Na specjalnej trasie turystycznej "Małopolska Miodowa Kraina" znajduje się kilkanaście pasiek, a także skanseny bartnicze.

"To jest kompletna oferta, na którą składa się zarówno podróż po małopolskich pasiekach, jak i zwiedzanie niepowtarzalnych skansenów bartniczych czy udział w festynach i innych wydarzeniach o tematyce pszczelarskiej" - powiedziała PAP Bożena Srebro, dyrektor Sądeckiej Organizacji Turystycznej, koordynującej projekt.
Jak przypomniała, Małopolska posiada bogate tradycje pszczelarskie. Miód był tu pozyskiwany od niepamiętnych czasów, gościł na małopolskich stołach, wykorzystywany był w kuchni i medycynie ludowej.
W Małopolsce, a zwłaszcza w jej południowej części, znajdują się tysiące pasiek, które wytwarzają różnego rodzaju miody, m.in.: spadziowy, lipowy, wielokwiatowy, akacjowy, gryczany. Żyje tu około 80 tysięcy rodzin pszczelich, którymi opiekuje się ponad pięć tysięcy pszczelarzy.
"Małopolska Miodowa Kraina" to podróż po kilkunastu gospodarstwach pasiecznych, w których można nie tylko zakupić miód i produkty pszczele, ale także odpocząć na łonie natury, skosztować miodowych smakołyków przyrządzanych według tradycyjnych receptur, a w niektórych z nich poznać tajemnice życia pszczół oraz wziąć udział w warsztatach. Wszystkie gospodarstwa oferują swoim gościom noclegi agroturystyczne.
Przy niektórych pasiekach znajdujących się na szlaku, np. w Stróżach czy Kamiannej, dzięki wieloletniej pasji właścicieli powstały skanseny bartnicze z ekspozycją uli i sprzętów pszczelarskich. Ekspozycje tego typu można zwiedzić także w Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oraz skansenie pszczelarskim w Spytkowicach.
Ofertę "Małopolskiej Miodowej Krainy" uzupełniają wybrane imprezy i wydarzenia o tematyce pszczelarskiej. Przez całe lato turyści mogą uczestniczyć w m.in. "Biesiadzie u Bartnika" w Stróży (pierwszy weekend lipca), "Dniu misia, miodu i bartnika" w Poroninie (pierwsza niedziela po 15 sierpnia), "Wielickim miodobraniu" (ostatnia niedziela sierpnia), "Święcie miodu" w Wygiełzowie (sierpień) oraz "Krakowskim miodobraniu" (pierwszy weekend września).
Jak zaznaczają pomysłodawcy szlaku, wśród 39 produktów z Małopolski znajdujących się na liście produktów tradycyjnych prowadzonych przez resort rolnictwa, są dwa miody: sądecki mód spadziowy (pozyskiwany w lasach jodłowych i świerkowych Sądecczyzny) oraz małopolski miód spadziowy (pozyskiwany na terenie całej Małopolski, głównie w jej południowej, górskiej części).



POWIĄZANE

Sekretarz Rolnictwa USA Brooke L. Rollins ogłosiła dziś natychmiastowe zawieszen...

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę