aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Tworzenie podstaw zrównoważonego rozwoju budownictwa

9 czerwca 2010
Wykorzystywanie materiałów pochodzących z odzysku oraz produkowanych  zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju uczyni sektor budownictwa  bardziej przyjaznym środowisku. Używając ich deweloperzy przyczyniają  się do redukcji emisji oraz oszczędności energii.
Jeśli Europa w dalszym ciągu ma zamiar zredukować swoją emisję oraz  zużycie energii o co najmniej 20% do roku 2020, powinna zająć się  kwestiami związanymi ze zrównoważonym budownictwem. Według Komisji  Europejskiej budynki mieszkalne oraz biurowe odpowiadają w Europie za  około 40% całkowitego zużycia energii oraz emisji CO2.
Zmiany w technologiach wznoszenia budynków są bezpośrednio powiązanez  efektywnością wykorzystania zasobów. Wszystkie sektory - wliczając w to budownictwo - powinny zarządzać zasobami w sposób zrównoważony,tak  aby zredukować swoje oddziaływanie na środowisko.
Wydajność zasobów - główny punkt Planu Działań na rzecz Technologii  Ochrony Środowiska (ETAP) - jest jedną z podstawowych procedur  europejskiej strategii na rok 2020 i ma wspomóc proces europejskiego  rozwoju zrównoważonego, innowacyjnych technologii oraz pracy związanej z ekologią. Strategia ta kładzie nacisk na zrównoważony rozwój i  dlatego główną jej inicjatywą stała się ,,Efektywność zasobów Europy".
Ilość energii potrzebna do produkcji oraz transportu tradycyjnych  materiałów budowlanych (tzw. ,,szara energia") skłoniła deweloperów do  poszukiwania alternatywnej metody. Dzięki wykorzystaniu materiałów  zrównoważonych można obniżyć całkowitą ilość potrzebnej energii.
Używając zrównoważonych materiałów, europejski sektor budownictwa może  efektywniej wykorzystywać zasoby, a w efekcie powodować mniej szkód w  środowisku. Poprawa wydajności o 20% w Unii przyczyniłaby się do  pobudzenia wzrostu gospodarczego o 1%. Ponadto wykorzystanie  
zrównoważonych materiałów budowlanych może się przyczynić do tworzenia  nowych miejsc pracy dzięki wzrostowi ekologicznemu - jednemu z  głównych celów strategii Europy na rok 2020.
Zrównoważony rozwój krok po kroku
Alternatywne techniki murarskie mogą podnieść stabilność rozwoju  budownictwa. Odejście od materiałów charakteryzujących się wysokim poziomem ,,szarej energii", czyli energii wydatkowanej w procesach  wydobycia , produkcji, wyrobu oraz transportu danego materiału może  pozwolić deweloperom na ekologicznie zrównoważone budownictwo.
Proces tworzenia pustaków prasowanych (CEB) wymaga zagęszczania  zwilżonej ziemi w specjalnie zaprojektowanych, przenośnych maszynach  formujących bloki. Maszyny te są tanie i przyjazne środowisku.  Ponieważ bloki mogą być produkowane z gleby dostępnej na placu budowy,  
emisja związana z transportem materiałów jest praktycznie zerowa. Pustaki te są idealne dla budownictwa trwałego ekologicznie, ponieważ  oferują wysoką wydajność cieplną, a tym samym zwiększają efektywność  energetyczną. Ponadto, podobnie jak cegły formowane z piasku, gliny i  
materii organicznej, są one nietoksyczne, gdyż przy ich produkcji nie  są używane chemikalia.
Wykorzystanie podczas procesu budowania z materiałów pochodzących z  odzysku to kolejna technika budownictwa ekologicznego, akceptowana  przez "zielonych" przedsiębiorców. Poprzez ponowne wykorzystanie  materiałów pochodzących z budynków już rozebranych lub remontowanych,  deweloperzy mogą uczynić sektor budownictwa bardziej ekologicznym.
SustainableBuild.co.uk uważa, że wykorzystanie materiałów  pozyskiwanych z rozbieranych budynków może zmniejszyć negatywny wpływ  na środowisko i poprzez zapobieganie produkcji nowych surowców oraz  ograniczanie ilości składowanych odpadów zmniejszyć koszty nawet o  95%. Użyte już raz cegły, dachówki, płytki, kominki, okna i drzwi mogą  być w całości wykorzystane przy budowie nowych budynków. Wykorzystanie  materiałów z recyklingu praktycznie nie ma negatywnego wpływu na
środowisko.
Ekologiczna trwałość izolacji
Wykorzystanie izolacyjnych materiałów ropopochodnych, takich jak  włókno szklane i piany, nie jest zgodne z zasadą zrównoważonego  rozwoju. Ponadto, wiele materiałów izolacyjnych zawiera chemiczne  preparaty ogniochronne i kleje, a także charakteryzuje się wysoką  wartością ,,szarej energii". Na szczęście na rynku znaleźć można  szereg innych, ekologicznych rozwiązań. Bloczki z konopi i wapna,  włókno lniane oraz włókno drewniane to tylko niektóre z bardziej  ekologicznych oferowanych materiałów.
Wełna owcza oraz celuloza są energooszczędne i nie mają negatywnego  wpływu na środowisko, jak dzieje się to w przypadku materiałów  tradycyjnych. Izolacja wełną owczą, na przykład, wymaga poniżej 15%  energii potrzebnej do wytworzenia izolacji z włókna szklanego, do tego  może wchłaniać z powietrza wilgoć i uwalniać ją bez wpływu na  sprawność cieplną. W okresie zimowym wełna uwalnia energię w postaci  ciepła i pochłania wilgoć, w miesiącach letnich w naturalny sposób uwalnia wilgoć i ten sposób chłodzi budynek.
Uzyskana z przeróbki makulatury celuloza może być używana jako warstwa  izolacyjna w ścianach. Produkcja tego materiału wymaga znacznie  niższego nakładu energii niż produkcja włókna szklanego czy wyrobów  piankowych. Ponadto celuloza charakteryzuje się znacznie niższą  wartością ,,szarej energii". Według kanadyjskiego magazyn budowlanego  zużywa jej ponad 10 razy mniej niż np. włókno szklane.
Rozwijanie zrównoważonego dywanu
Ekologiczna posadzka to na przykład podłoga z gumy. Jest trwała i nie  wymaga stosowania klejów. W odróżnieniu od większości tradycyjnych materiałów, takich jak ropopochodny winyl, gumowa podłoga w 100%  podlega recyklingowi.Podłogi wykonane z gum recyklingowanych opon mogą być wytwarzane w  procesie niewymagającym ciepła, dzięki czemu zanieczyszczenie  powietrze jest mniejsze. Odzyskana guma jest wiązana z odpadami  postkonsumenckimi i wypełniaczami organicznymi za pomocą wody z  polimerem na bazie poliuretanu, a proces ten nie wymaga użycia energii  cieplnej.
Klientom preferującym podłogi drewniane można zaproponować podłogi bambusowe. Ponieważ bambus jest rośliną o najszybszym wzroście, jest to bardziej odnawialne źródło drewna twardego niż drewno tradycyjnie używane do produkcji podłóg (buk i dąb). Bambus jest nie tylko  bardziej ekologiczną opcją, ale ma także pewne zalety, których nie  posiada drewno twarde: dzięki wyższej zawartości włókien jest trwalszy  i lepiej radzi sobie ze zmianami temperatur.
Omówione produkty są przyjaznymi dla środowiska już dostępnymi na  rynku materiałami budowlanymi. Stanowią one jedynie małą częśćpalety  zamienników tradycyjnych materiałów. Wdrożenie takich ekologicznych  rozwiązań przez europejski sektor budownictwa niewątpliwie wpłynie na  zmniejszenie zużycia energii i emisji zanieczyszczeń.

POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę