aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

UE: stabilne ceny masła

5 stycznia 2016
Jak podaje FAMMU/FAPA, na początku grudnia 2013 r. ceny masła we Wspólnocie wciąż utrzymują się na znacznie wyższym poziomie niż przed rokiem.
W dniu 1 grudnia 2013 roku średnia ważona cena masła w UE wynosiła 4,07 EUR/kg i była zaledwie o 0,25% wyższa niż przed miesiącem (pozostając przy tym na poziomie o 18,43% wyższym niż w analogicznym okresie 2012 roku). W ostatnich tygodniach zwyżkową tendencją charakteryzowały się ceny masła w Polsce, która jest czwartym krajem w UE pod względem wielkości produkcji tego przetworu mlecznego. 1 grudnia 2013 roku jego ceny wzrosły do poziomu 4,08 EUR/kg. W skali miesięcznej ceny masła w Polsce wzrosły o 7,09% (w ujęciu PLN odnotowano 7,4% zwyżki do 17,13 PLN/kg). Stawki te były wyższe od ceny interwencyjnej o 65,6% i o 0,25% wyższe od średniej dla całej UE.
Ostatnio taka sytuacja miała miejsce w grudniu 2012 roku, od tamtego momentu masło z Polski zwykle było o kilka procent tańsze niż średnio w UE. Z tego względu polskie masło już nie jest tak konkurencyjne we Wspólnocie, jak jeszcze w listopadzie, a to państwa UE są głównymi partnerami w wymianie handlowej tym tłuszczem. Warto jednak dodać, że na rynku głównego odbiorcy masła z Polski, jakim są Niemcy, ceny tego tłuszczu wciąż są wyższe. Na rynku głównego unijnego producenta po 5% zniżce w połowie listopada ceny masła były stabilne i obecnie utrzymują się na średnim poziomie 4,13 EUR/kg. W przypadku innego potentata - Holandii w ostatnich tygodniach nie zaobserwowano większych wahań i w dniu 1 grudnia 2013 r., osiągając poziom 4,12 EUR/kg, ceny masła były tam przeciętnie o 0,49% wyższe niż przed miesiącem. W obu przypadkach ceny te są o ok. 18-23% wyższe niż przed rokiem.
Pomimo zwyżek, jakie notowane były w ostatnich tygodniach w przypadku cen masła w USA, obecnie cena tony masła z Unii jest przeciętnie o ok. 1387 EUR wyższa od ceny tego tłuszczu u jednego z największych konkurentów Wspólnoty. Na wysokim poziomie stabilizują się natomiast ceny masła eksportowanego z państw Oceanii (Nowej Zelandii i Australii), do portów Europy płn. (baza fob), które są uznawane za ceny światowe. Wciąż jednak cena tony masła z UE je przewyższa (o 986 EUR za tonę na początku grudnia).
Pomimo znacznie wyższych cen masła niż przed rokiem, produkcja tego tłuszczu jest na poziomie zbliżonym do tej z 2012 roku. Według danych KE, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2013 roku produkcja masła w UE była o zaledwie 0,4% mniejsza niż w analogicznym okresie 2012 roku.
Ponadto w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy bieżącego roku poza granice UE wyeksportowano o 5% mniej masła niż w analogicznym okresie 2012 roku, a jeszcze po pięciu miesiącach notowano 4,4% zwyżki w skali roku.
Ostatnie zwyżki cen masła na rynku UE miały miejsce w sierpniu. Związane to było m.in. z warunkami pogodowymi. W okresie letnim w wielu krajach UE praktycznie nie odnotowano większych opadów deszczu, co przełożyło się na słabszy wzrost pastwisk i niższą produkcję mleka. Obecnie sytuacja poprawiła się, a stabilizująco na ceny przetworów mlecznych nie tylko w UE, ale i w skali światowej działa sezonowy wzrost produkcji na półkuli południowej. Co prawda jej szczyt już minął, ale dostawy są w stanie zaspokoić obecny popyt.



POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę