OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Unia chce nadzoru Internetu

5 stycznia 2016
Komisja Europejska przygotowuje regulacje prawne, które ograniczą anonimowość w sieci. Internauci już się niepokoją. Czy wróży to falę protestów na wzór tych przeciwko ACTA? - pyta portal rp.pl

„Europejską strategię na rzecz lepszego Internetu dla dzieci" Komisja Europejska przyjęła na początku maja. Dokument zawierał kontrowersyjne rekomendacje dla instytucji unijnych, państw członkowskich i biznesu. Największe wątpliwości -  ze względu na potencjalne skutki dla prywatności i anonimowości internautów -  budził zapis: „Oczekuje się, że podmioty branżowe stosować będą techniczne środki identyfikacji elektronicznej oraz uwierzytelniania elektronicznego".

"Rz" się dowiedziała, jak miałyby wyglądać takie środki w praktyce.  - Internetowe czaty wymagałyby weryfikacji wieku użytkowników poprzez wpisanie danych elektronicznej karty tożsamości (tzw. e-ID). System sprawdzałby w państwowej bazie danych, czy rzeczywiście użytkownik ma np. 14 -  18 lat  - mówi Ryan Heath, rzecznik prasowy Neelie Kroes, wiceprzewodniczącej KE i europejskiej komisarz ds. agendy cyfrowej.  - Żadne inne dane poza wiekiem nie byłyby udostępniane operatorowi portalu.

Identyfikacyjna e-rewolucja

Jednak Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon, organizacji działającej na rzecz ochrony prywatności, twierdzi coś przeciwnego.  - Oznaczałoby to ograniczenie naszego prawa do prywatności i wolności wypowiedzi w Internecie. Jej istotną część stanowi anonimowość - mówi.

Jak dotąd tylko w kilku państwach UE obowiązują internetowe dowody tożsamości. Dlatego w poniedziałek Komisja ds. Cyfrowej Agendy ogłosiła projekt rozporządzenia ustanawiającego ogólnoeuropejski system elektronicznego uwierzytelniania. Według planowanej reformy e-karty tożsamości miałyby być honorowane i w innych państwach mających takie systemy. Komisja zapewnia przy tym, że członkowie Unii, którzy nie będą chcieli brać udziału w systemie, będą mogli pozostać poza nim.

Pomogą firmy

Choć „Europejska strategia..." nie jest aktem prawnym wiążącym wszystkich członków UE, to Komisja Europejska zapowiada, że w jej implementacji będzie pomagać. Na przykład, finansując projekty firm, które podejmą się stworzyć narzędzia do identyfikacji użytkowników sieci.

- Pełna współpraca firm z  branży będzie bardzo ważna  dla realizacji strategii. Niektóre jej części odbędą się na zasadzie samoregulacji biznesu. Jeśli efekty będą niezadowalające, Komisja pomyśli o wydaniu rozporządzeń idących w tym kierunku - mówi Heath.

Oprócz wprowadzenia systemu identyfikacji internautów strategia zakłada m.in. ustanowienie automatycznych ustawień prywatności dla dzieci (np. jeśli na którymś z portali społecznościowych dziecko założy konto, dostęp osób trzecich do nich zostanie automatycznie ograniczony), wprowadzenie kontroli rodzicielskich do urządzeń mobilnych i harmonizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa w Unii. Pierwszych rezultatów KE spodziewa się już pod koniec tego roku.

Więcej na stronach www.rp.pl



POWIĄZANE

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – Biało-Czerwona Symfonia Tożsamości   2 m...

W dobie rosnącej popularności gamingu wśród młodzieży, wybór odpowiedniego kompu...

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę