aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W sprawie przyszłości WGRO S. A.

16 lipca 2007
W resorcie rolnictwa  trwają prace nad przygotowaniem Porozumienia pomiędzy fundatorami Fundacji Rozwoju Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Wielkopolską Giełdą Rolno-Ogrodniczą S.A. oraz Fundacją, które zastąpi dotychczasowe Porozumienie 6-stronne, wobec zapowiedzianego przez Rząd Konfederacji Szwajcarskiej zamiaru wyjścia z Fundacji.

- Przygotowany projekt Porozumienia nie jest ostateczną intencją rozwiązania problemów związanych z dalszą działalnością Fundacji oraz poznańskiego rynku hurtowego, lecz początkowym etapem wypracowywania podstaw dla ich organów statutowych do podjęcia działań umożliwiających wyjście z prac Fundacji Rząd Konfederacji Szwajcarskiej. Należy podkreślić, że nadrzędną, niekwestionowaną intencją strony szwajcarskiej przy podejmowaniu obecnej decyzji, jak i wcześniejszej o przekazaniu środków na budowę, jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania i dalszego prawidłowego rozwoju WGR-O S.A. Taki pogląd wyraża również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi Jak Krzysztof Ardanowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jednoznacznie określa, że akcje będące w posiadaniu Fundacji docelowo winny trafić do rąk producentów rolnych, operatorów, a także ich związków, aby uniknąć nadmiernego rozproszenia ich posiadaczy, czy też przepływów sprzyjających przejęciu władzy w spółce przez mniejszościowych akcjonariuszy, których interes nie zawsze jest zgodny z interesem producentów rolnych. Zapisy w projekcie dokumentu mówiące, że akcje tak nabyte nie będą mogły być odsprzedane na rzecz podmiotów trzecich przez minimum 5 lat, gwarantuje, zdaniem resortu rolnictwa, stabilność funkcjonowania rynku oraz interesów rolników i operatorów, którzy będą mieli większy wpływ na jego działalność. Jak podkreśla minister Ardanowski do organów statutowych Fundacji oraz potencjalnych nabywców należy wypracowanie zasad dotyczących ustalenia ceny akcji WGR-O S.A., z zastrzeżeniem jednak, że cena akcji skierowanych do sprzedaży powinna być ustalona w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Proces zmiany akcjonariatu WGR-O S.A. powinien by rozłożony odpowiednio w czasie, tak, aby nie stanowił zagrożenia dla prawidłowego funkcjonowania rynku.
W ocenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, docelowo Fundacja powinna posiadać nie więcej niż 25% akcji WGR-O S.A., co nie doprowadzi do nadmiernego zachwiania proporcji w strukturze akcjonariatu w stosunku do obecnego stanu.

26 listopada 1992 roku otwarto Wielkopolska Giełda  Rolno-Ogrodniczą S.A. w Poznaniu ( noszącą obecnie nazwę Wielkopolska Gildia Rolno-Ogrodnicza S.A.)  została otwarta 26 listopada 1992 roku .  
WGRO S. A. to  pierwszy w Polsce, o europejskim standardzie, hurtowy rynek owoców, warzyw, kwiatów żywych i sztucznych oraz artykułów spożywczych.
WGRO S.A. jest stałym miejscem zaopatrzenia dla około 9.000 firm z Polski środkowo-zachodniej i północnej. Roczne obroty rynku szacowane są na 400 do 500 mln złotych i 250 do 350 tysięcy ton. Na terenie 12 ha, które zajmuje obecnie WGRO S.A. zlokalizowano 12 obiektów handlowych o łącznej powierzchni 4 ha. Są tu: 2 hale owocowo-warzywne, 4 hale spożywcze, 2 hale kwiatowe, hala magazynowo-chłodnicza, pawilon z materiałami ogrodniczymi oraz 2 wiaty.

POWIĄZANE

Już za moment rozpocznie się długo wyczekiwany gorący sezon wakacyjny. Z pomocą ...

Nieustannie pojawiają się nowe informacje o przypadkach, w których oszuści wykor...

Wiele osób posiadających rezydencję podatkową Abu Zabi, Dubaju czy innego emirat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę