OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Walcz z chwastami!

1 kwietnia 2010
W grupie ponad czterystu zarejestrowanych w kraju herbicydów nie ma drugiej tak nośnej i jednoznacznej nazwy jak Chwastox®.
Tu nie można popełnić pomyłki!
Brzmienie „Chwastox” nawet dla tych, którzy nie interesują się ochroną roślin, od razu stanowi pełną informację o przeznaczeniu tego produktu.

Chwastox® na polskich polach jest stosowany od trzech pokoleń. Najstarsi rolnicy niejednokrotnie z dumą wspo­minają zalety Chwastoksu, a przecież na przestrzeni wielu lat, dzięki ciągle unowocześnianej technologii uatrakcyjniono produkt, zwiększając przyczepność preparatu i za­pobie­gając jego szybkiemu zmywaniu przez deszcz, a także przyspieszając wnikanie.
MCPA – bazowa substancja aktywna Chwastoksów – należy do jednych z najdłużej i w największych ilościach stosowanych chemicznych środków chwastobójczych na świecie i w Polsce. Wiele młodszych substancji aktywnych z różnych przyczyn już dawno wycofano z użycia.
Chwastox stosowany (i to w znacznych ilościach) na przestrzeni wielu lat, oparł się jednemu z najbardziej niebezpiecznych i niekorzystnych zjawisk w ochronie roślin – praktycznie nie stwierdzono zjawiska uodparniania się chwastów na MCPA. Wynika to z jego budowy chemi­cznej. Zali­czany jest do regulatorów wzros­tu, o działaniu zbliżo­nym do naturalnych auksyn, co stawia go w grupie herbicydów bezpiecznych dla środowiska.
Praktyka rolnicza wymaga uniwersalnych środ­ków, o szerokim wachlarzu zwalczanych gatunków
chwastów. MCPA stwarza możli­wość mieszania z innymi substancjami aktywnymi, takimi jak dikamba, fluro­ksypyr, dichloroprop czy mekoprop, stąd na kra­jowym rynku mamy do czynienia nie z jednym Chwastoksem, lecz całą rodziną herbicydów Chwastox®.
Do zalet Chwastoksu należy zaliczyć termin wykonywania zabiegów nalistnych; przypada on na zaawansowane w rozwoju chwasty, znajdujące się w fazie 2-6 liści właściwych. Pozwala to bezbłędnie rozpoznać gatunki i odpowiednio dobrać optymalnie działający, jeden z kilku oferowanych Chwastoksów. Działanie na niektórych gatunkach chwastów można zauważyć już dzień po zabiegu. Jest ono obserwowane z zadowoleniem, ponieważ świadczy o szybkim eliminowaniu konkurencyjnego działania chwastów.
Widoczne zmiany w pokroju chwastów (deformacja blaszek liściowych, skręcanie, staśmianie, pękanie łodyg i ogonków liściowych) przekonująco świadczy o skutecz­ności chwastobójczej, zwłaszcza że uszkodzenia te prze­chodzą w nekrozy kończące się całkowitym zamieraniem zbędnych roślin. Nawet starsze chwasty niewykazujące takiej wrażliwości ulegają działaniu MCPA i broniąc się przed jego działaniem, stają się zdecydowanie mniej konkurencyjne.
Grupę herbicydów Chwastox® można stosować we wszystkich zbożach, a umiejętna aplikacja pozwala wyeliminować z tych upraw ponad 60 gatunków chwas­tów. Wiele z nich występuje na łąkach i pastwiskach. Pielęgnacja użytków zielonych nie cieszy się w kraju dużą popularnością, choć – dzięki niej – znacznie wzrosłaby wydajność i jakość. Można ją podnieść tanimi herbicydami z grupy Chwastox®.
Jak się okazuje, Chwastoksy to uniwersalne preparaty, bowiem można je też stosować w uprawie lnu, na plantacjach ziemniaka, w sadownictwie, ostatnio również pierwszy z nich został zarejestrowany do odchwaszczania kukurydzy.
Chwastox® to tradycja. Rolnikom wielokrotnie polecane są inne herbicydy; wielu z nich mimo przedstawianych zalet nowych preparatów często jednak stwierdza, że wolą Chwastox®. Czemu nie? Dobra znajomość pola, dobra znajomość chwastów, dobra decyzja i „Na chwasty – Chwastox®”.

POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę