OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Wiatr zamiast zboża

19 listopada 2009
Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) sprzeciwia się pomysłowi używania (spalania) zbóż dla celów energetycznych. Nie zgadza się na przyjęcie rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzenia danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnych źródłach energii (OZE).

Projekt rozporządzenia wprowadza możliwość wykorzystania ziaren zbóż, na cele energetyczne do produkcji energii elektrycznej oraz ciepła i zaliczanie w ten sposób wyprodukowanej energii jako energii odnawialnej.

Zdaniem PSEW najważniejszą wadą tego rozwiązania jest to, że rozporządzenie zmienia (pogarsza) zasady funkcjonowania systemu wsparcia dla nowo powstających i istniejących odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Zaliczenie energii wytworzonej w wyniku współspalania zbóż do energii pochodzącej z OZE, spowoduje wprawdzie zwiększenie wypełnienia obowiązku uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia przez przedsiębiorstwa energetyczne, lecz wspierając ten system produkcji energii państwo promuje przestarzałą, nieefektywną i pozbawioną możliwości rozwoju technologię. Proponowane rozwiązanie ma charakter jedynie doraźny, nie zmienia przestarzałego charakteru polskiej elektroenergetyki. W wyniku tego wypaczeniu ulega kierunek rozwoju rynku, poprzez zablokowanie rozwoju nowoczesnych technologii wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, w tym głównie energetyki wiatrowej.

Proponowany projekt rozporządzenia zadaniem PSEW, w części dotyczącej współspalania, jest niezgodny z zapisami dotyczącymi biomasy zawartymi w nowej Dyrektywie 2009/28/WE Unii Europejskiejw sprawie promowania stosowania energii z OZE. Zgodnie z treścią art.13 pkt.6 "w przypadku biomasy państwa członkowskie promują technologie przekształcania osiągające skuteczność przekształcania energii wynoszącą co najmniej 85 % w zastosowaniach mieszkalnych i komercyjnych oraz co najmniej 70 % w zastosowaniach przemysłowych". Natomiast sprawność urządzeń przemysłowych produkujących energię w procesie współspalania biomasy oceniana jest na 30 - 35%.

Dyskusyjne jest stwierdzenie, że "biomasa jest najbardziej istotnym z odnawialnych źródeł energii, posiadającym również największy potencjał rozwojowy". Z analiz wykonanych przez Instytut Energetyki Odnawialnej przy współpracy z Instytutem na Rzecz Ekorozwoju wynika, że największy potencjał tkwi w energetyce wiatrowej. Dostępne na rynku raporty prognozują, że energetyka wiatrowa ma szansę dostarczyć znacznych przyrostów mocy zainstalowanej w stosunkowo krótkim czasie, co pozwoli na skuteczną realizację zobowiązania naszego kraju wynikającego z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego 2009/28/WE.

POWIĄZANE

W związku w rozpoczynającym się wiosennym redykiem owiec na terenach Polski połu...

Ukraińska kukurydza traci konkurencyjność cenową na rynku światowym – informuję ...

8 maja Parlament Europejski w pierwszym czytaniu przyjął przedłużenie zawieszeni...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę