aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiejskie Ośrodki Mobilności Zawodowej

21 września 2006

Wiejskie Ośrodki Mobilności Zawodowej to nazwa projektu realizowanego w ramach ZPORR, działanie 2.3 Reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa, przez Pomorską Izbę Rolniczą, Akademię Kształcenia Zawodowego w Gdańsku oraz Pomorską Izbę Rzemieślniczą Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Jak nas poinformował Jarosław Jelinek , dyrektor Biura Zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej realizacja pierwszego etapu przebiegała bez większych problemów i zgodnie z planem. Zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę wartość całego przedsięwzięcia, czyli ponad 1,8 mln złotych.

Realizacje projektu rozpoczęto od stworzenia pięciu (na bazie biur Pomorskiej Izby Rolniczej) Wiejskich Ośrodków Mobilności Zawodowej, w których prowadzona była rekrutacja. Stały się one również punktami konsultacyjnymi i informacyjnymi w których zgłaszać się mogli chętni do uczestnictwa w projekcie. W procesie rekrutacji wyłoniono grupy szkoleniowe, a chętni sami określali tematykę szkolenia. Grupy szkoleniowe liczyły średnio po osiem osób: rolników oraz domowników. Kursy cieszyły się bardzo dużym powodzeniem dlatego też rekrutacja nie przysporzyła żadnych problemów, a odzew na proces rekrutacyjny był tak duży, że liczba chętnych przewyższała liczbę miejsc na kursach.

– Dotychczas zrealizowano 48 kursów zawodowych i przeszkolono 384 osoby, z których każda objęta została doradztwem zawodowym oraz pośrednictwem pracy.Ponadto, spośród uczestników projektu, 160 osób przeszło dodatkowo szkolenia „Kierowanie Małą Firmą” i otrzymało certyfikaty potwierdzające jego ukończenie. – mówi – mówi Roman Chamier-Ciemiński, Prezes Zarządu Akademii Kształcenia Zawodowego w Gdańsku.

Projekt realizowany jest na obszarze całego województwa pomorskiego, a przy edukowaniu beneficjentów zatrudnionych było 115 nauczycieli. Kursanci na początku każdego szkolenia otrzymali materiały szkoleniowe i podręczniki, a zajęcia praktyczne na kursach takich jak kucharz czy kelner-barman realizowane były w najwyższej klasy salach technologicznych, z zapewnieniem surowców na te zajęcia. Szkolenia były monitorowane przez kierowników kursów oraz przeprowadzano badania ankietowe, które odzwierciedlały jakość prowadzonych usług. Kolejnym, realizowanym w obecnej chwili etapem projektu, jest budowanie bazy absolwentów projektu, kontrola, gromadzenie oraz archiwizacja dokumentacji szkoleniowej. Istnieje tak duże zainteresowanie ze strony beneficjentów ostatecznych, oraz tak ogromne zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi szkoleniowe na terenach wiejskich, iż postanowiliśmy złożyć wniosek o dofinansowanie II Edycji projektu. Korzystając z okazji, wszystkim dzięki którym niniejszy projekt jest realizowany, myślę o władzach Samorządowych Województwa Pomorskiego, Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Pomorskiej Izbie Rolniczej, a w szczególności Zarządowi Izby i Jej Prezesowi Panu Zenonowi Bistram bardzo dziękuję za współpracę i deklaruję, że realizacja II edycji, jeśli będzie miała miejsce, zostanie w niektórych aspektach poprawiona i usprawniona – mówi Roman Chamier Ciemiński.

My też przyłączamy się do gratulacji, ponieważ dzięki realizacji tego typu projektów mieszkańcy wsi odchodzący z rolnictwa mogą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe dające im możliwość otrzymania atrakcyjnej i ciekawej pracy


POWIĄZANE

Łączna powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w roku 2023 przekroczyła 1,8 mln h...

MSD Animal Health zaprasza do konkursu “Pignnovation Award”  Udział mogą wziąć u...

Rada Polityki Pieniężnej podjęła wczoraj decyzję o utrzymaniu stóp procentowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę