Według informacji uzyskanej Krajowej Federacji Producentów Zbóż Parlament Europejski po raz kolejny odrzucił propozycję Komisji Europejskiej, dzięki której państwa członkowskie mogłyby same zwiększyć do maksimum 20% ilość przesuwanych środków z Pierwszego Filaru (pomoc bezpośrednia) do Filaru 2 (rozwój obszarów wiejskich).
Wg raportu niemieckiego eurodeputowanego Lutza Goepela, system dobrowolnej modulacji pozwalający na znaczne zwiększenie sumy transferu funduszy między poszczególnymi filarami mógłby zakłócić konkurencję, ponieważ rolnicy w różnych krajach dostaliby różne środki finansowe. Wprowadzenie w życie propozycji KE mogłoby zdaniem PE doprowadzić także do szybkiej renacjonalizacji WPR.
- Podobna propozycja została już odrzucona przez PE 14 listopada 2006 r. Kolejne głosowanie zaplanowano na plenarnym posiedzeniu w Strasburgu w połowie lutego br. Odrzucanie propozycji zwiększenia dobrowolnej modulacji do 20% między pierwszym a drugim filarem oznacza opóźnienie w przyjęciu przez państwa członkowskie programu rozwoju obszarów wiejskich i wprowadzenia go w życie. PE nie może jednak blokować tej propozycji w nieskończoność, ostateczna decyzja w tej pozostaje w gestii Rady Ministrów UE. Niektóre państwa UE - zwłaszcza Wlk. Brytania opowiada się zdecydowania za rozwiązaniem zaproponowanym przez KE – mówi Julita Dziendziel z Biura KFPZ.