aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

X Walne Zgromadzenie PIR

18 lutego 2015
W Chmielnie koło Kartuz 13 lutego 2015 roku odbyło 10 Walne Zgromadzenie Pomorskiej Izby Rolniczej. W trakcie obrad, w których uczestniczyli przedstawiciele samorządu rolniczego z terenu całego województwa pomorskiego dokonano podsumowania działalności izby w styczniu i lutym 2015 roku oraz przedstawiono plan działań na  najbliższe miesiące.
Wiele czasu poświecono też aktualnej sytuacji na polskiej wsi i dyskutowano na temat strajków rolniczych i aktualnych działań resortu rolnictwa zmierzających do poprawy sytuacji na poszczególnych rynkach rolnych ze szczególnych zwróceniem uwagi na sytuacje na rynku mleka i wieprzowiny. Zenon Bistram, prezes PIR przedstawił wszystkie działania samorządu rolniczego zarówno na forum krajowy jak i wojewódzkim zmierzające do poprawy sytuacji rolników i skutecznych metod w walce z afrykańskim pomorem świń. Prezes PIR  w swoim wystąpieniu zaznaczył , że  choć w pełni pomorski samorząd popiera postulaty zgłoszone przez protestujących rolników , to musi jednak przestrzegać prawa i nie może brać czynnego udziału  w protestach. Gorącą dyskusję wywołał też  pomysł resortu rolnictwa dotyczący utworzenia funduszu stabilizacji dochodów rolniczych.

       
       


Pieniądze z tego Funduszu będą wypłacane rolnikom, którzy ponieśli straty ekonomiczne z przyczyn od nich niezależnych, np. obniżenia dochodu o ponad 30 proc. lub niezapłacenia za nabyte produkty rolne przez podmioty wykonujące działalność dotyczącą skupu, uboju lub przetwórstwa produktów rolnych.
Wpłat do Funduszu, w wysokości 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych będą dokonywać podmioty zajmujące się połowem, chowem i hodowlą ryb w wodach śródlądowych, przetwórcy i pośrednicy skupujący produkty rolne oraz przedsiębiorcy zajmujący się ubojem zwierząt.
Zdaniem zarządu Pomorskiej Izby Rolniczej, Fundusz Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych to projekt niemożliwy do realizacji w obecnie obowiązującym stanie prawnym, ze względu na brak wymogu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w gospodarstwach rolnych (nawet w uproszczonej formie), co całkowicie eliminuje możliwość rzetelnego i precyzyjnego wyliczenia wysokości spadku dochodów w gospodarstwie rolnym w ujęciu historycznym (3-5 lat).
X Walne Zgromadzenie Pomorskiej Izby Rolniczej podjęło decyzję o utworzeniu przez PIR Związku Wzajemności Członkowskiej w ramach Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. W województwie pomorskim będzie to pierwszy taki związek wzajemności wy w branży rolniczej. Podobne Związki Wzajemności Członkowskich działają już między innymi przy Małopolskiej Izbie Rolniczej, Podkarpackiej Izbie Rolniczej, Kujawsko – Pomorskiej Izbie Rolniczej , Izbie Rolniczej w Opolu  i Izbie Rolniczej Województwa Łódzkiego.    
Istotną cechą Związku Wzajemności Członkowskiej jest wspólnota interesów jego członków połączonych więzią terytorialną, zawodową bądź środowiskową. Indywidualne rozliczenie każdego ze Związków Wzajemności członkowskiej powoduje ustalenie składki ubezpieczeniowej dla jego uczestników. Członkowie Związku Wzajemności Członkowskiej decydują o sposobie wykorzystania nadwyżki finansowej. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego Związku Wzajemności Członkowskiej nadwyżka ubezpieczeniowa wypracowana przez związek pozostaje w związku. Członkowie związku mogą przeznaczyć nadwyżkę na obniżenie składki lub inny wspólny cel.
Działalność Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oparta jest bowiem na wzajemności i realizuje społeczną ekonomiczna ideę ,,jeden za wszystkich wszyscy za jednego’’. Forma ta jest humanistyczną alternatywą prowadzenia działalności ubezpieczeniowej według formuły mającej swe korzenie w idei wzajemnej pomocy.  Podstawowym celem TUW jest zapewnienie pełnej i stosunkowo taniej ochrony ubezpieczeniowej dla członków, którzy tworzą Towarzystwo, podczas gdy zakładów ubezpieczeniowych zorganizowanych w formie spółki akcyjnej tym celem jest maksymalizacja zysku akcjonariuszy. Wzajemnościowa działalność ubezpieczeniowa nie jest nastawiona na wytwarzanie zysku pozostawionego do dyspozycji akcjonariuszy, lecz na zaspokojenie potrzeb osób ubezpieczeniowych. Każdy ubezpieczony członek TUW staje się jego współwłaścicielem.

POWIĄZANE

Rada Eeuropy formalnie przyjęła wczoraj ukierunkowany przegląd niektórych podsta...

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku ze złożoną rezygnacją...

W pierwszych 6 dniach maja przewozy drogowe produktów rolnych z Ukrainy w ekspor...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę