aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

14 stycznia 2008
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  8 stycznia  rozpatrzyła i przyjęła plan pracy na I półrocze 2008 r. Komisja rozpatrzyła też  poprawkę zgłoszoną w drugim czytaniu do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej Poprawka, którą Komisja proponuje przyjąć zapewnia środki finansowe samorządom wojewódzkim na wyprzedzające finansowanie poniesionych kosztów kwalifikowanych m.in. przez lokalne grupy działania (w ramach działania PROW Leader+) np. na realizację operacji w ramach wdrażania lokalnych strategii rozwoju.
Zdaniem przedstawicieli Biura Legislacyjnego na tle przyjętej poprawki pojawia się szereg wątpliwości interpretacyjnych, które mogą mieć istotny wpływ na stosowanie przedmiotowych przepisów.
Natomiast na posiedzeniu 10 stycznia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 zapoznała się z aktualną informacją o planie restrukturyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A.
Informację przedstawili: sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Jan Bury oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa - Krzysztof Żuk.
Minister Skarbu Państwa nie akceptuje obecnej wersji projektu restrukturyzacji KSC przedłożonego przez Zarząd KSC S.A. Do przedstawionego projektu planu restrukturyzacji Ministerstwo Skarbu Państwa zgłosiło m.in. następujące uwagi:
- omawiany dokument nie zawiera pogłębionej analizy ekonomiczno-finansowej uzasadniającej decyzje o wyłączeniu produkcji cukrowni wskazanych w Projekcie,
- przedstawiony dokument nie zawiera oceny techniczno-ekonomicznej całego potencjału produkcyjnego i w oparciu o tę analizę nie dokonał wyboru docelowych cukrowni, opartego na kryterium opłacalnej i konkurencyjnej produkcji cukru o najwyższej jakości,
- dokument nie przedstawia precyzyjnie sposobów optymalnego wykorzystania majątku zlikwidowanych cukrowni,
- projekt Planu nie precyzuje celów wykorzystania środków pozyskanych w ramach pomocy restrukturyzacyjnej.
W związku z powyższym Zarząd KSC S.A. powinien zmodyfikować przedstawiony projekt Planu Restrukturyzacji, uwzględniając wskazane uwagi przez Ministerstwo Skarbu Państwa, kierując się zasadą mikroekonomicznej efektywności.
W dyskusji posłowie pytali m.in. o: zasadność wskazania przez Zarząd Spółki konkretnych cukrowni do likwidacji, które - zdaniem dyskutantów - przynoszą zyski i są w zupełnie dobrej kondycji ekonomicznej.
Jan Bury zaznaczył, że do końca stycznia br. Zarząd Spółki musi podjąć decyzję o restrukturyzacji w przeciwnym razie możemy nie otrzymać od UE odszkodowania, jakie będzie przysługiwało po 2010 r. państwom członkowskim za redukcję kwoty cukrowej na terytorium własnego kraju. KSC posiada ok. 37% udziału w krajowym rynku cukru w związku z czym przypadło by jej ok. 200 mln zł odszkodowania.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę