aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z prac Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

5 stycznia 2016
Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi  20 czerwca  rozpatrzyła wniosek i poprawkę zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt .
W czasie drugiego czytania zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu oraz jedną poprawkę.
Komisja wnosi o odrzucenie wniosku oraz o przyjęcie poprawki.
Poprawka dotyczy procedury uzyskiwania pozwolenia od powiatowego lekarza weterynarii na ubój bydła.
Natomiast na kolejnym posiedzeniu Komisja rozpatrzyła i zaopiniowała dla Komisji Finansów Publicznych Sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2012 r. (druk nr 1414) wraz z Analizą NIK (druk nr 1457) w zakresie:
1) części budżetowej 32 - Rolnictwo,
2) części budżetowej 33 - Rozwój wsi,
3) części budżetowej 35 - Rynki rolne,
4) części budżetowej 62 - Rybołówstwo,
5) części budżetowej 83 - Rezerwy celowe, w zakresie pozycji: 7, 8, 12, 35, 50 i 78,
6) części budżetowej 85 - Budżety wojewodów ogółem, w zakresie działów: a) 010 - Rolnictwo i łowiectwo, b) 050 - Rybołówstwo i rybactwo,
7) agencji wykonawczych:
a) Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,
b) Agencja Rynku Rolnego,
c) Agencja Nieruchomości Rolnych,
d) Zasób Własności Rolnej Skarbu Państwa,
e) Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych,
8) państwowych osób prawnych:
a) Polski Klub Wyścigów Konnych,
b) Centrum Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Brwinowie.
9) dochodów budżetu środków europejskich, wydatków budżetu środków europejskich, wykonania dochodów i wydatków budżetu środków europejskich oraz budżetu państwa w roku 2012 w zakresie Narodowej Strategii Spójności w latach 2007-2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014, Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich oraz Wspólnej Polityki Rolnej, wykazu programów wraz z limitami wydatków i zobowiązań w kolejnych latach obowiązywania Narodowej Strategii Spójności w latach 2007 - 2013, Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014, Programu Operacyjnego Zrównoważony Rozwój Sektora Rybołówstwa i Nadbrzeżnych Obszarów Rybackich oraz Wspólnej Polityki Rolnej, wykazu programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) wraz z limitami wydatków budżetu państwa przeznaczonych na finansowanie tych programów, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej w ramach Funduszu Spójności, prefinansowania zadań przewidzianych do finansowania ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, zgodnie z przedmiotowym zakresem działania Komisji.
Po przeprowadzonej dyskusji, Komisja pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu państwa w rozpatrywanym zakresie.
Upoważniono poseł Krystynę Poślednią (PO) do zaprezentowania powyższego stanowiska na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych.
W posiedzeniu uczestniczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Kazimierz Plocke.

Na kolejnym zaś  posiedzeniu Komisja zapoznała się z:
- informacją Ministrów: Rozwoju Regionalnego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanie prac na Umową Partnerstwa ze szczególnym uwzględnieniem rolnictwa i obszarów wiejskich,
- informacją Ministrów: Rozwoju Regionalnego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi o stanie prac nad dokumentami programowymi opracowywanymi przez Rząd RP na podstawie art. 9 ust. 1, 2 i 3 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz na temat aktualnego sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich,
- informacją Ministrów: Rozwoju Regionalnego oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat programów operacyjnych opracowywanych w ramach polityki spójności ze szczególnym uwzględnieniem sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich,
- informacją Ministra Rozwoju Regionalnego o stanie prac nad kontraktami oraz strategiami wojewódzkimi - w tym regionalnymi programami operacyjnymi - ze szczególnym uwzględnieniem spraw rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Krystyna Gurbiel poinformowała, że 7 czerwca 2013 r. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przedstawiło projekt Umowy Partnerstwa, który powstał na bazie Założeń Umowy Partnerstwa 2014-2020 przyjętych przez Radę Ministrów w dniu 15 stycznia 2013 r.
Umowa Partnerstwa przedstawia cele i priorytety interwencji wraz z podstawowymi wskaźnikami, ukierunkowanie terytorialne planowanej interwencji, opis stopnia uzupełniania się interwencji finansowanych z polityki spójności, Wspólnej Polityki Rolnej oraz Rybackiej, układ programów operacyjnych, zarys finansowania oraz systemu wdrażania. Wskazane w Umowie cele rozwojowe do 2020 roku, wskaźniki monitorujące ich realizację oraz zakres proponowanych interwencji stanowią punkt odniesienia do określenia szczegółowej zawartości poszczególnych programów operacyjnych z uwzględnieniem postanowień Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa.
Koncentracja działań środków Europejskich Funduszy Strukturalnych i Inwestycyjnych w wymiarze przestrzennym będzie następowała w pięciu wyodrębnionych obszarach strategicznej interwencji państwa (OSI). Jako jeden z OSI wskazano obszary wiejskie, w szczególności o najniższym poziomie dostępu mieszkańców do dóbr i usług warunkujących możliwości rozwojowe.
Minister poinformowała, że Rada Ministrów przyjęła siedem spośród dziewięciu zintegrowanych strategii rozwoju. Jednocześnie, w poszczególnych resortach zakończone zostały prace nad strategiami rozwoju na lata 2011-2020 określonymi w dokumencie pt. Plan uporządkowania strategii rozwoju przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 24 listopada 2009 r.
Przedstawiono Komisji również informację w sprawie programów operacyjnych opracowywanych w ramach polityki spójności ze szczególnym uwzględnieniem sposobu ujęcia zagadnień związanych z rolnictwem i rozwojem obszarów wiejskich. W celu wypracowania wspólnych założeń programowych dla wszystkich funduszy WRS, dążąc do ujęcia problemów we wszystkich programach operacyjnych MRiRW ściśle współpracuje z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.
Posłowie zapoznali się również z informacją resortu rozwoju regionalnego dotyczącą prac nad kontraktem terytorialnym, które prowadzone są równolegle do procesu programowania wszystkich programów operacyjnych, w tym programów regionalnych. Poinformowano, że obecnie trwa runda bilateralnych spotkań roboczych między przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego a reprezentacjami poszczególnych regionów i zgodnie z harmonogramem prac nad nowymi programami operacyjnymi prace powinny być zakończone do końca br.
W trakcie dyskusji posłowie pytali m.in. o kwestię finansowania dróg gminnych w przyszłym budżecie oraz czy są prowadzone rozmowy w sprawie linii demarkacyjnych pomiędzy polityką spójności, PROW a regionalnymi programami operacyjnymi.

POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę