OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Zdaniem PZPK

5 stycznia 2016
Prezentujemy stanowisko Polskiego Związku Producentów Kukurydzy w sprawie  neonicotynoidów

 Otrzymaliśmy niepokojące nas informacje o rozpoczęciu procesu wyrejestrowania szeregu środków
ochrony roślin z grupy neonicotynoidów, w tym szczególnie zapraw nasiennych. Nasze zaskoczenie jest tym większe, że działanie to eliminuje szereg środków które nie mają zamienników, co odbije się niewątpliwie na efektach produkcji szeregu roślin, w tym również kukurydzy. Przypomnieć tu warto niedawne wycofanie atrazyny, co znacząco odbiło się na efektywności odchwaszczania i wzroście kosztów produkcji.
W nasiennictwie kukurydzy praktycznie całość produkowanego ziarna jest zaprawiana przeciwko
szkodnikom. Proponowane wprowadzenie ograniczeń w stosowaniu zapraw nasiennych spowoduje znaczący spadek produkcji i wzrost cen materiału siewnego, tym bardziej że 60% wysiewanego w Polsce ziarna jest produkowanych w krajach cieplejszych (Węgry, Francja), gdzie zagrożenie szkodnikami jest znaczne większe. Z kolei na plantacjach produkcyjnych w Polsce zastosowanie zapraw insektycydowych jest mniejsze, ale niezbędne tam gdzie istnieje duże zagrożenie ze strony szkodników glebowych i atakujących siewki kukurydzy. Brak takich zapraw spowoduje gorsze wschody, wzrost chorób siewek i zmniejszenie plonów; albo też wzrost ilości stosowanych innych środków ochronnych (np. fosforoorganicznych). Wobec corocznego wzrostu powierzchni zagrożonej zachodnią korzeniową stonką kukurydzianą, wycofanie substancji będących składnikiem zapraw, pozbawi rolników jedynej pewnej i skutecznej metody  ograniczania tego szkodnika. Podejmując więc taką decyzję, MRiRW winno się liczyć z dalszym spadkiem dochodowości polskich rolników.
Podjęte działania dotyczące wycofania neonicotynianów są naszym zdaniem przedwczesne, tym
bardziej że podjęto szereg środków bezpieczeństwa. Od kilku lat do wysiewu nasion z tego typu zaprawami wymagane jest dodatkowe wyposażenie siewnika, redukujące możliwość ucieczki pyłów w trakcie napełniania siewnika i wysiewu nasion. Oprzyrządowanie takie jest dostępne w Polsce, zarówno w szeregu nowych siewników lub jako zakup doposażajacy  starsze maszyny. Przykładem może być tu zestaw ENVIROSAFE Airkit ED firmy Amazone.
Przyłączając się do protestu licznych organizacji i związków rolniczych o unieważnieniu rejestracji
dla wielu środków ochrony roślin, liczymy na konstruktywne podejście Ministerstwa i działanie zgodne zinteresem polskich producentów żywności.
Prezes Rady
Polskiego Związku Producentów Kukurydzy
Prof. dr hab. Tadeusz Michalski

POWIĄZANE

Nie każda wyprawa w góry zaczyna się od ciężkiego plecaka i marszu pod górę. Cza...

czy można zrobić milionowy zasięg postem o wafelkach? Anna Siłaczuk pokazuje, że...

Andre Negreiros, lider działu handlowego Corteva Agriscience w Europie Środkowej...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę