aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Zmiana godziny emisji Tygodnia

9 stycznia 2009
Począwszy od niedzieli 11 stycznia, program "Tydzień" nadawany będzie o 8.00 rano.
Oto najważniejsze wydarzenia 2008 roku przypomniane w programie „Tydzień”.
Rok temu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia Krajowa Spółka Cukrowa ogłosiła oficjalnie swój plan restrukturyzacji. Od tego czasu nasilały się protesty plantatorów i pracowników cukrowni, którzy na zmianach mieli ucierpieć najbardziej.

18 stycznia w Berlinie zostało podpisane porozumienie polsko – rosyjskie dotyczące eksportu produktów roślinnych. Po otwarciu granicy wschodniej dla mięsa, sprawa handlu z Rosją wydawała się teoretycznie załatwiona.

Od początku roku drastycznie spadały ceny skupu świń. Hodowcy z wielu regionów kraju, zdeterminowani brakiem perspektyw rozwoju rozpoczęli protesty.

Najpierw były społeczne kolejki, a później miesiące oczekiwań na decyzję. Do sprawy zaległych umów na pomoc z funduszu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich wracaliśmy kilkakrotnie. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że do końca ubiegłego roku prawie wszystkie zostały już podpisane.

Chociaż 40% dzieci żyje na wsi, ich rodzice nie mogli skorzystać z ponad 1000 złotych podatkowej ulgi prorodzinnej.

Decyzja zapadła w Brukseli. Polscy rolnicy będą mogli wyprodukować dodatkowo 350 tysięcy ton mleka. Jednak producenci i przetwórcy mleka minionego roku nie zaliczają do udanych. Rolnicy narzekają na niskie ceny, a mleczarze odpowiadają, że nie mogą płacić więcej, gdyż mają kłopot ze sprzedażą wyrobów.

I kolejna sprawa, o której w Tygodniu rozmawialiśmy wielokrotnie przy różnych okazjach. Rolnicze dochody. Tylko jak je liczyć skoro w Polsce rolnicy, jako jedyna grupa zawodowa, nie płacą podatku dochodowego.

A to już wiosną temat dyżurny. W szklarniach i sadach mieli pracować robotnicy sezonowi ze Wschodu jednak nie przyjeżdżają. Brak rąk do pracy powodował, że na polach i plantacjach coraz częściej pozostawały nie zebrane warzywa i owoce.

Wiosną bardzo rosły ceny środków produkcji, szczególnie nawozów sztucznych. Wiosenne podwyżki zaowocowały znacznym spadkiem opłacalności produkcji rolnej w dalszych miesiącach minionego roku.

W pierwszych dniach czerwca - z dziedzińca ministerstwa rolnictwa -promowaliśmy dobrą żywność. Ponad połowę gmin w Polsce dotknęła klęska suszy. W województwach objętych suszą, naukowcy przewidywali spadki plonów zbóż na poziomie 30-35 procent.

W minionym roku również zachęcaliśmy, pokazywaliśmy pozytywne przykłady i wskazywaliśmy na kłopoty. Z czym? Oczywiście z powstawaniem grup producentów rolnych. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 zakłada miedzy innymi, działania promocyjne dla tworzenia i rozwoju grup producentów rolnych.

Niszczenie drzew wiśni, z których nie opłacało się zrywać owoców świadczyło o ogromnej determinacji sadowników. Sezon skupu owoców miękkich był dramatycznie zły.

Ministerstwo Środowiska przygotowało i wysłało do konsultacji projekt ustawy o GMO. I jak zwykle, gdy w Polsce mówi się o modyfikacjach genetycznych, projekt ustawy rozgrzewał emocje, budził wiele wątpliwości i zastrzeżeń.

A we wrześniu nasz program otrzymał nową scenografię, a że do tego telewizja, po raz kolejny świętowała „Dzień otwarty”, do studia zaprosiliśmy rolników i ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Najpierw była kapela, a później - łatwo nie miał.

Rozpoczęły się prace nad nowelizacją ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi. Co do kierunku zmian wiele obaw mieli dzierżawcy państwowych gruntów. Również z obawami, ale innymi na zmiany czekają rolnicy z małych i średnich gospodarstw.

Rząd przyjął projekt ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Zwyciężyła koncepcja powolnej reformy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Składki jakie będą płacili rolnicy zostały zróżnicowane w zależności od wielkości gospodarstwa.

Komisja Europejska przyjęła Zieloną Księgę dokument dotyczący jakości żywności, jednocześnie Unia mówi o szerszym otwarciu granic dla żywności spoza wspólnoty. 15 listopada minął termin obowiązkowego ubezpieczenia zbóż i roślin. Mimo dopłat do obowiązkowych ubezpieczeń i kar za brak polisy wielu rolników nadal ryzykuje i się nie ubezpiecza.

Wspólna Polityka Rolna będzie zmieniana. To zaostrza różnicę interesów między starą „15”, a krajami, które dołączyły do Unii po 2004 roku. W Brukseli protestowali producenci tytoniu.

W Irlandii wykryto wieprzowinę skażoną dioksynami. Zatrute mięso trafiło także do Polski. Mimo że dioksyny powstały w paszach, polscy producenci pasz czekają na złagodzenie przepisów.

Minister Marek Sawicki, na ostatniej w tym roku konferencji prasowej powiedział, że biopaliwa to dla niego „temat wstydliwy”. Miały być motorem postępu, a mimo niewątpliwych zalet nadal nie są.

POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę