aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

ARiMR: limit pomocy dla sadowników wyczerpany w jeden dzień

9 kwietnia 2018
ARiMR: limit pomocy dla sadowników wyczerpany w jeden dzień

Tylko jeden dzień trwał nabór oświadczeń od rolników chcących wycofać owoce z rynku i przeznaczyć je na cele charytatywne w zamian za unijne rekompensaty. Zainteresowanie było tak duże, że współczynnik wycofania określono na 0,02.

Oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmowały powiadomienia tylko przez jeden dzień, bo limit został natychmiast wyczerpany już w piątek 6 kwietnia. Był to już drugi tego rodzaju nabór oświadczeń w tym roku - pierwszy odbył się w styczniu br. i także trwał jeden dzień.

"Po raz kolejny Mazowiecki Oddział Regionalny ARiMR jest liderem w liczbie przyjętych powiadomień od sadowników, którzy chcą wycofać z rynku owoce w zamian za finansowe rekompensaty. 6 kwietnia wpłynęło 402 powiadomienia od producentów owoców, w tym od jednej organizacji” – poinformowała PAP dyrektor tego oddziału Beata Kalinowska.

Jak zauważyła szefowa oddziału, "zainteresowanie było tak duże, że dla ostatnio złożonych powiadomień współczynnik przydziału dla jabłek i gruszek określono na 0,02".

Wyjaśniła, że przy obliczeniu wysokości wsparcia uwzględnia się ilość produktów objętych operacją, nie większą jednak niż iloczyn ilości produktów wynikających z tego powiadomienia (np. 2000 kg) oraz odpowiedniego współczynnika przydziału dla danego rozdysponowania, który dla tego przykładu wynosi 0,02. A więc ilość produktu, która może być uwzględniona do obliczenia wysokości wsparcia to: 2000 kg x 0,02 = 40 kg”.

Rekompensata w zamian za unijne pieniądze jest formą wsparcia dla sadowników, którzy ponoszą straty z powodu rosyjskiego embarga. Chodzi o zmniejszenie podaży rynkowej i pomoc sadownikom w sprzedaży nadwyżek.

Polska przed wstrzymaniem importu przez Rosję była największym w UE eksporterem jabłek do Rosji i stąd poniesione straty był największe. W 2013 r. Polska sprzedała do tego kraju 740 tys. ton jabłek. Rosja wprowadziła embargo na import żywności z UE w sierpniu 2014 r. owoców.

Komisja Europejska ramach mechanizmu tzw. wycofania owoców z rynku przyznała Polsce limit 1 mln 999 tys. kg jabłek i gruszek. Producent owoców, który przekaże bezpłatnie na cele społeczne dostanie rekompensatę w wysokości 16,98 euro za 100 kg oraz dodatkowo zwrócone zostaną mu koszty pakowania produktów i ich transport. Wycofane owoce np. przekazywane ubogim muszą spełniać wymagania jakości handlowej.

ARiMR jednocześnie poinformowała, że nie zostały wyczerpane limity dla śliwek i brzoskwiń, zatem oddziały ARiMR nadal przyjmują powiadomienia o chęci wycofania tych owoców z rynku. Limit dla śliwek wynosi 374 960 kg, a dla brzoskwiń - 510 000 kg. (PAP)

Ostatni limit wycofania owoców był niski, stąd tak szybkie jego wyczerpanie - wyjaśnił prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Jego zdaniem, zainteresowanie tą formą pomocy jest nadal, gdyż na rynku jest sporo jabłek, a ich sprzedaż na cele przemysłowe jest mniej opłacalna. Sadownicy głównie oferują na cele społeczne jabłka, które choć są pełnowartościowe, ale nieco mniej wybarwione, a więc mniej atrakcyjne dla części konsumentów - zaznaczył.

 

Anna Wysoczańska, Dorota Skrobisz (PAP)


POWIĄZANE

Sekrety bezpiecznych transakcji online: Najlepsze praktyki dla użytkowników syst...

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę