Ptak_Waw_CTR_2024

ARiMR nagradzana za projekty informatyczne

29 października 2018
ARiMR nagradzana za projekty informatyczne

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa otrzymała w tym roku prestiżowe nagrody przyznawane przez branżę informatyczną. Została doceniona m.in. za cyfryzację składania wniosków o dopłaty bezpośrednie- poinformował PAP rzecznik Agencji Paweł Mucha.

Jednym z pięciu laureatów tegorocznej edycji konkursu Digital Excellence Awards została ARiMR otrzymując w październiku nagrodę w kategorii Transformational Capabilities za „przeprowadzenie spektakularnej cyfryzacji procesów związanych z przyznawaniem i obsługą wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników”.

Digital Excellence Awards to konkurs, który ma na celu wyróżnienie najlepszych spośród liderów przemian cyfrowych w sektorze prywatnym i publicznym w Polsce.

W 2018 r., po raz pierwszy w historii działającego w Polsce unijnego systemu dopłat bezpośrednich i obszarowych, rolnicy składali wnioski o te dopłaty przez internet. Umożliwiła to stworzona przez ARiMR nowa aplikacja eWniosekPlus. Dzięki niej ponad 97 proc. rolników, ubiegających się o te płatności (nie licząc grupy rolników, którzy składali oświadczenia) mogło dostarczyć dokumenty drogą elektroniczną.

Jury konkursu, które tworzą dyrektorzy zarządzający IT, stroną operacyjną i biznesem najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych firm działających na polskim rynku, wyróżniło ARiMR również za przełamanie wieloletniego schematu działania agencji rządowych, które realizację projektów IT zlecały firmom zewnętrznym, nie inwestując we własne kadry oraz know-how.

ARiMR rozwinęła własną sekcję informatyczną, w która obsługuje system informatyczny Agencji, a także wprowadza do niego niezbędne zmiany.

Jury oceniło także, że struktura informatyczna Agencji jest budowana według wzorców obowiązujących w najbardziej zaawansowanych technologicznie firmach na świecie.

Aplikacja eWniosekPlus zdobyła również uznanie uczestników jednej z największych w Europie konferencji poświęconych oprogramowaniu i idei „open source”, zorganizowanej w maju w Warszawie. „Open source” (oprogramowanie otwarte) to alternatywa dla płatnego, licencjonowanego oprogramowania zamkniętego, tworzonego przez gigantów rynku informatycznego. ARiMR systematycznie inwestuje w tego typu rozwiązania.

Przykładem jest eWniosekPlus. To pierwsza w sektorze publicznym aplikacja, która posiada ponad 1,3 mln użytkowników (rolników ubiegających się o unijne dopłaty), składająca się w stu procentach z produktów typu „open source”. Za ten informatyczny projekt organizatorzy konferencji przyznali Agencji główną nagrodę w dziedzinie „Innowacyjne wykorzystanie technologii open source i konteneryzacji w sektorze public” - podkreślił rzecznik.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

15 września 2024 roku, tuż przed uroczystą mszą z okazji Dożynek Prezydenckich, ...

STANOWISKO ORGANIZAJI ROLNICZYCH STANOWIĄCYCH POLSKĄ DELEGACJĘ W COPA-COGECA W S...

Spotkanie dyrektorów ds. wspólnej polityki rolnej odbyło się w dniach 10Th oraz ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę