aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Będzie więcej Ataku Chmielu

13 grudnia 2019
Będzie więcej Ataku Chmielu
Newseria Biznes

Wiosną 2020 roku Browar PINTA zamierza uruchomić nowe zbiorniki o łącznej pojemności 600 hektolitrów, żeby zwiększyć produkcję Ataku Chmielu – piwa, które prawie 9 lat temu rozpoczęło piwną rewolucję w Polsce. Obecnie piwowarzy PINTY warzą około 4 tys. hektolitrów tego piwa rocznie, co nie wystarcza do zaspokojenia rosnącego apetytu na pierwsze polskie IPA.

„Już teraz moglibyśmy warzyć więcej Ataku Chmielu, ale wtedy musielibyśmy zrezygnować z części innych piw, nowości i eksperymentów, a jako browar rzemieślniczy po prostu nie chcemy zubażać naszej różnorodności” – mówi Ziemowit Fałat, współwłaściciel Browaru PINTA i twórca receptury Ataku Chmielu. Piwo to stanowi dziś niemal jedną czwartą produkcji PINTY.

O tym, że pierwsze polskie IPA od 2011 roku nie straciło nic ze swojej jakości, świadczy brązowy medal zdobyty przez Atak Chmielu w kategorii East Coast IPA na początku grudnia br. w Konkursie Piw Rzemieślniczych Kraft Roku 2019. Przez ten czas znacznie zmienił się za to polski rynek piwowarski. – „Przed dziewięcioma laty 60 polskich browarów warzyło głównie podobne w smaku europejskie lagery. Obecnie ponad 300 browarów rzemieślniczych warzy już 2 tysiące nowych piw rocznie” – szacuje Grzegorz Zwierzyna, współzałożyciel i Prezes PINTY.

„Do browarów koncernowych nadal należy 70-80 najpopularniejszych w naszym kraju marek piw, ale Atak Chmielu pod względem sprzedaży jest tuż za nimi i nie ustępuje pola najlepszym markom z browarów regionalnych” – dodaje Grzegorz Zieliński, Key Account Manager w browarze PINTA. Od 7 sierpnia 2019 roku Atak Chmielu warzony jest wyłącznie w nowo otwartym browarze PINTY w Wieprzu koło Żywca. Zakład stworzony od podstaw kosztem ponad 20 milionów złotych zgodnie z planem będzie w przyszłym roku dalej rozbudowywany.

Równolegle rozwija się też dystrybucja najsilniejszej marki polskiego kraftu. Obecnie Atak Chmielu stale jest dostępny nie tylko w pubach i specjalistycznych sklepach, ale także w halach Makro i Selgros, hipermarketach, supermarketach, dyskontach, sklepach typu convenience i na stacjach benzynowych. Z beczki lub z butelki można się go napić również w 9 krajach poza Polską. Chodzi o Czechy, Litwę, Rumunię, Estonię, Bułgarię, Grecję, Danię, Niemcy i Węgry.

 

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę