aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem

29 sierpnia 2019
BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem

Polscy przedsiębiorcy prowadzący działalność w Bawarii będą mogli łatwiej ubiegać się o środki na inwestycje i rozwój swoich biznesów. Bank Gospodarstwa Krajowego BGK nawiązał współpracę z bawarskim bankiem rozwoju LfA Förderbank Bayern. Potwierdzili to przedstawiciele regionalnego banku rozwoju LfA Förderbank Bayern na spotkaniu z zarządem Banku Gospodarstwa Krajowego. Nawiązanie relacji z LfA to efekt pracy przedstawicielstwa BGK w Niemczech, które rozpoczęło działalność w maju br.

Dla polskich przedsiębiorców prowadzących działalność w Bawarii lub planujących ekspansję w tej części Niemiec, rozpoczęcie współpracy między BGK i LfA otwiera nową drogę korzystania z oferty regionalnego banku rozwoju. Będą się oni mogli ubiegać m.in. o gwarancje, poręczenia, atrakcyjne refinansowanie, czy dopłaty do odsetek kredytowych. LfA może także uczestniczyć w realizacji projektów inwestycyjnych w formie kredytów konsorcjalnych.
Zadaniem LfA Förderbank Bayern jest wspieranie gospodarki bawarskiej. Bank koncentruje swoją działalność na wspieraniu średnich firm, gmin, a także przedsiębiorstw inwestujących w innowacje, działających w branżach energetycznej i ochrony środowiska.

W spotkaniu w centrali LfA w Monachium, które odbyło się w sierpniu, wzięli udział: Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu BGK, Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK oraz Krzysztof Kamola, przedstawiciel BGK we Frankfurcie nad Menem. Bawarski bank reprezentowali jego prezesi – dr Otto Beierl, Hans Peter Göttler oraz dyrektor Thomas Kraft.
– Bank Gospodarstwa Krajowego wspiera rodzime firmy w kraju i na rynkach zewnętrznych. Ważnym elementem dbania o polskich przedsiębiorców za granicą jest wzmacnianie relacji z lokalnymi instytucjami finansowymi. LfA to bawarski regionalny bank rozwoju, jedna z największych tego typu instytucji w Niemczech. Otwartość naszych partnerów i gotowość wspierania polskich firm w tej części Europy rozpoczynają nowy, ważny etap w naszych relacjach – mówi Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.
Znaczenie nawiązania relacji między instytucjami podkreśla także dr Otto Beierl, prezes zarządu LfA Förderbank Bayern – Polska jest jednym z najważniejszych zagranicznych partnerów handlowych Bawarii w Unii Europejskiej. Nasz region zyskuje na znaczeniu jako atrakcyjna lokalizacja dla polskich przedsiębiorców. Do tej pory około 30 firm utworzyło filię lub zakład produkcyjny w Wolnym Państwie Bawarii. Z niecierpliwością oczekujemy na wsparcie projektów, wpisujących się w charakter i misję naszego banku, również we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Partnerstwo jest efektem działania przedstawicielstwa zagranicznego BGK we Frankfurcie nad Menem, które działa od maja 2019 r. i jest drugim, zaraz po Brukseli, przedstawicielstwem banku. Jego celem jest promocja działalności BGK na rynku niemieckim, wspieranie polskich firm w ekspansji zagranicznej, a także pogłębianie relacji z innymi instytucjami finansowymi, w tym z regionalnymi bankami rozwoju.
– Tworzenie sieci przedstawicielstw zagranicznych BGK jest istotnym wzmocnieniem obecności Polski na rynkach zewnętrznych. Już dziś BGK wraz ze swoimi klientami obecny jest w 67 krajach na 6 kontynentach – zaznaczył Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest reprezentowany w Niemczech przez Krzysztofa Kamolę, dyrektor ds. relacji międzynarodowych we Frankfurcie nad Menem. – Cieszymy się, że już w trakcie pierwszych trzech miesięcy działania przedstawicielstwa BGK w Niemczech, nawiązaliśmy tak dobre relacje z LfA Förderbank Bayern. Najważniejsze jest to, że ta współpraca może przełożyć się na realne wsparcie dla polskich przedsiębiorców. Bawaria cieszy się dużym zainteresowaniem polskich eksporterów i potencjalnych inwestorów dokonujących ekspansji w Niemczech – mówi Krzysztof Kamola.
W kolejnych miesiącach bank planuje otwarcie zagranicznych przedstawicielstw w Londynie i Waszyngtonie. W dalszej perspektywie rozważa także stałą obecność w Nowym Jorku i Singapurze.
***

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju – jedyna taka instytucja w Polsce. Bank aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy kraju. Realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą. Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju. Pracownicy banku mają wysokie kompetencje w realizacji projektów służących rozwojowi kraju. Dbając o zrównoważony rozwój kraju, bank jest obecny w każdym regionie Polski. W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne - pierwsze z nich uruchomił w Brukseli. BGK ma unikalne doświadczenie w finansowaniu, inwestowaniu, udzielaniu poręczeń i gwarancji oraz dystrybucji funduszy unijnych. Odgrywa znaczącą rolę w realizacji Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która jest kluczowym dokumentem w polityce gospodarczej Polski. Podstawą działalności BGK jest odpowiedzialny, etyczny i zrównoważony biznes, dlatego bank podejmuje szereg inicjatyw promujących przedsiębiorczość, innowacje, ekologię i uczciwe traktowanie pracowników, partnerów i klientów.


POWIĄZANE

Ciągnik siodłowy to samochód ciężarowy przeznaczony do transportu różnego rodzaj...

Producenci piwa mierzą się w ostatnich latach z ogromną liczbą wyzwań związanych...

Dobrze utrzymana, produktywna krowa powinna cielić się co roku. Oznacza to, że z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę