aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bieszczady/ Deszcze przyśpieszyły okres godowy salamandry

7 września 2017
Bieszczady/ Deszcze przyśpieszyły okres godowy salamandry

Deszcze przyśpieszyły okres godowy salamandry plamistej. "Zazwyczaj w połowie września w Bieszczadach i Beskidzie Niskim obserwowano ich wzmożoną aktywność. W tym roku stało się to nieco wcześniej"- powiedział rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Gody salamandry rozpoczęły się kilka dni wcześniej. Podczas leśnych wędrówek nietrudno już o spotkanie z tym wyjątkowym płazem. Przyczyną są intensywne i powtarzające się opady deszczu" - zauważył rzecznik.

Przypomniał, że "salamandra nie lubi poruszać się po suchych liściach w słonecznej pogodzie". "Woli mokre i wilgotne środowisko" – dodał.

Salamandry są jedynymi w Polsce płazami, których okres godowy przypada we wrześniu. Ich aktywność wtedy sprawia, że bez trudu można je wtedy spotkać w wilgotnych lasach liściastych, głównie bukowych, Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

"Według tradycji ludowej salamandry nie rodzą się jak inne płazy, ale wychodzą z płomieni. Stąd np. w okolicach Dukli w Beskidzie Niskim przestrzegano przed paleniem ognisk w lesie, bo z ognia mogą wyjść salamandry. Nazywano je zresztą +córami płomieni+" - przypomniał Marszałek.

Jednocześnie rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych przestrzega przed dotykaniem spotkanej salamandry.

"Substancje wydzielane ze skórę płaza, głównie w gruczołach z tyłu głowy, mogą być początkiem problemów zdrowotnych. Szczególnie groźne jest przetarcie oczu dłonią, w której przed chwilą trzymało się salamandrę" – podkreślił.

Salamandry plamiste należą do największych w Polsce płazów ogoniastych. Ich długość dochodzi do 25 cm. Żywią się m.in. dżdżownicami, ślimakami, gąsienicami. Przez pierwsze trzy miesiące żyją w wodzie. Później, przeobrażone, wychodzą na ląd. Dojrzałość płciową osiągają po trzech - czterech latach. Na wolności dożywają ok. dziesięciu lat.

Należą do zwierząt pospolitych w krajach Europy Środkowej i Południowej. W Polsce najczęściej można je spotkać w Karpatach i Sudetach; podlegają ochronie gatunkowej.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę