aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Bieszczady/ Nietoperze i gady śpią; niedźwiedzie ciągle aktywne

22 listopada 2018
Bieszczady/ Nietoperze i gady śpią; niedźwiedzie ciągle aktywne

Bieszczadzkie gady i nietoperze po pierwszych przymrozkach zapadły już w zimowy sen. Zimowe miejsca odpoczynku znalazły też salamandry plamiste. "Nadal aktywne są niedźwiedzie" - powiedział w środę PAP rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

"Podczas ostatnich chłodnych dni w zimowy sen zapadły m.in. salamandry plamiste, a jeszcze niedawno można je było spotkać w lasach Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Ten największy polski płaz ogoniasty zimę spędzi w głębi ziemi" - mówił Marszałek.

Podobnie uczyniły to już gady, a wśród nich m.in. żmije zygzakowate i wąż Eskulapa. Najbliższych kilka miesięcy spędzą one w hibernacji pod ziemią. Dopiero w kwietniu, kiedy będzie ciepło, wyjdą na powierzchnie.

Zimową hibernację, głównie w jaskiniach, szczelinach skalnych i dziuplach starych drzew, rozpoczęły też nietoperze. "Natomiast aktywne są niedźwiedzie, które są już mocno otłuszczone, ale nadal gromadzą zapasy energetyczne przed zimowym spoczynkiem" - zauważył rzecznik krośnieńskiej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Przypomniał, że "w zimową hibernację niedźwiedzie zapadają, gdy w górach leży co najmniej ok. jednego metra śniegu, a termometry przez kilka dni pokazują temperatury znacznie poniżej zera stopni". "W poprzednich latach były one aktywne prawie do końca grudnia. Niedźwiedzie zimę spędzają w gawrach. Tam również niedźwiedzice, zazwyczaj w styczniu, wydadzą na świat potomstwo" - zauważył leśnik.

Nowonarodzone niedźwiadki są mniejsze, niż ludzkie noworodki. Ważą ok. dwóch kilogramów i aż do wiosny będą przebywać w gawrach i żywić się mlekiem matki.

Na Podkarpaciu bytuje ok. 200 niedźwiedzi brunatnych; najwięcej w Polsce. Są wszystkożerne, przez cały rok gromadzą zapasy na zimę. Ważą ok. 200 kg, żyją do 50 lat. Należą do najbardziej niebezpiecznych drapieżników w Europie.

Rzecznik krośnieńskiej RDLP zwrócił także uwagę aktywność rysiów. W ostatnich dniach widywane były nawet na Pogórzu Dynowskim, w okolicach Królewskiej Góry. "Natomiast nieopodal Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem w Bieszczadach sfotografowano na drodze rysicę z trzema młodymi. Te największe europejskie dzikie koty też intensywnie polują gromadząc zapasy tłuszczu na zimowa porę" - zauważył Marszałek.

 

Alfred Kyc (PAP)


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę