aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biopaliwa: Copa i Cogeca apelują o długofalową, stabilną politykę UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych po 2020 r.

13 czerwca 2018
Biopaliwa: Copa i Cogeca apelują o długofalową, stabilną politykę UE w zakresie energii ze źródeł odnawialnych po 2020 r.

Pośród protestów rolników w Paryżu, Copa i Cogeca zorganizowały w poniedziałek wydarzenie dla mediów, apelując do UE o wprowadzenie stabilnej, długofalowej polityki w zakresie energii ze źródeł odnawialnych, w której utrzymano by udział biopaliw wytwarzanych z roślin uprawnych na poziomie 7% w celu zmniejszenia emisyjności sektora transportu.

Przemawiając podczas wydarzenia, sekretarz generalny Copa i Cogeca Pekka Pesonen zwrócił uwagę na różnorakie korzyści wynikające ze stosowania biopaliw, jak ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Europie, poprawa bezpieczeństwa energetycznego, tworzenie miejsc pracy, zmniejszenie unijnego deficytu białkowego w sektorze pasz, a także zrównoważenie rynków towarów rolnych, gdyż biopaliwa pozwalają na stabilizację cen i zapewniają większy poziom bezpieczeństwa konsumentom i rolnikom. Następnie nakreślił kluczowe elementy przyszłej polityki po 2020 r.

Zdementował pogłoski jakoby biopaliwa konkurowały z produkcją żywności, wspominając o rekordowej produkcji zbóż w ciągu ostatnich trzech lat oraz o 40% spadku cen. „Unijne biopaliwa wytwarzane z roślin uprawnych pomagają ustabilizować rynki towarów rolnych i stanowią zachętę dla rolników do utrzymania produkcji, zachęcają także do inwestycji w gospodarstwach i stanowią dodatkowe źródło dochodów. Jest to korzystne dla produkcji żywności, pasz i biopaliw” - podkreślił. „Komisja Europejska przewiduje, że UE w dalszym ciągu będzie w znacznej mierze zależeć od pojazdów z silnikiem spalinowym wewnętrznego spalania. Dlatego też będzie nadal potrzebować paliw płynnych, w tym unijnych biopaliw wytwarzanych z roślin uprawnych.

Aby jak najpełniej wykorzystać ten potencjał, Copa i Cogeca uważają, że UE powinna wprowadzić prawnie wiążący obowiązek stosowania domieszek biopaliw dla dostawców paliw na poziomie co najmniej 14%, bez żadnych ograniczeń technicznych. UE również musi utrzymać na poziomie 7% do roku 2030 maksymalny udział biopaliw pozyskiwanych z roślin uprawnych, wykorzystywanych i rozliczanych w sektorze transportu.

Na zakończenie, bardzo ważne są rzeczywiste cele ustanowione w dyrektywie UE, która stanowi aktualnie przedmiot negocjacji, a nie sztuczne mnożniki dające mylne wrażenie co do wpływu tych narzędzi na środowisko. Tego typu rozwiązania są korzystne jedynie dla paliw kopalnych. Udział oleju palmowego i jego pochodnych nie powinien być rozliczany w ramach celów klimatycznych i środowiskowych UE, przynajmniej dopóki nie uda się znaleźć rozwiązania problemów związanych ze zrównoważonością, takich jak wylesianie czy przekształcanie torfowisk w krajach pochodzenia. Biopaliwa wytwarzane z unijnych surowców powinny mieć pierwszeństwo, gdyż są one źródłem wysokobiałkowych współproduktów i pasz.

„Unijne biopaliwa wytwarzane z roślin uprawnych są niezmiernie ważne dla osiągnięcia ambitnych celów UE w zakresie klimatu i energii po 2020 r., a także dla stworzenia przyjaznego środowisku sektora transportu i ożywionych obszarów wiejskich” - podkreślił. Kwestia ta została również omówiona w poniedziałek przez unijnych ministrów energii na nieformalnym spotkaniu w Sofii, w kontekście protestu francuskich rolników w Paryżu wywołanego coraz większym importem oleju palmowego.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę