Caritas Polska przekazała 1 mln 30 tys. zł na pomoc ofiarom nawałnic

31 sierpnia 2017
Caritas Polska przekazała 1 mln 30 tys. zł na pomoc ofiarom nawałnic

Caritas Polska przekazała dotychczas 1 mln 30 tys. zł na pomoc poszkodowanym przez nawałnice - poinformował w czwartek PAP zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marek Dec. Zbiórka pieniędzy za pomocą akcji SMS została przedłużona do końca roku.

W czwartek prezydium Caritas Polska podsumowało dotychczasowe działania na rzecz poszkodowanych w wyniku nawałnic, które w sierpniu przeszły przez Polskę.

Jak zaznaczył ks. Dec, przekazane dotychczas 1 mln 30 tys. zł pochodziły z akcji SMS-owej i bezpośrednich wpłat na konto Caritas. Ponadto w kilku diecezjach m.in. przemyskiej, radomskiej i wrocławskiej odbyły się zbiórki w parafiach.

Ks. Dec podkreślił, że w trzech najbardziej poszkodowanych diecezjach - pelplińskiej, gnieźnieńskiej i bydgoskiej - utworzone zostały sztaby kryzysowe. Pomoc dla mieszkańców tych terenów została rozdysponowana za pośrednictwem Caritas diecezjalnych - 480 tys. zł trafiło do diecezji pelplińskiej, 250 tys. zł otrzymała diecezja gnieźnieńska i 150 tys. zł diecezja bydgoska.

Ponadto w czwartek Caritas Diecezji Bydgoskiej przekazała poszkodowanym w gminie Sośno sprzęt porządkowy, środki chemiczne, oświetlenie, wiertarki, papę izolacyjną oraz taczki. Z kolei sosnowiecka Caritas przygotowała dzieciom z Nakła nad Notecią komplety szkolnych wyprawek.

"Do tej pory podejmowaliśmy głównie działania doraźne: wolontariusze pomagali sprzątać, usuwali skutki nawałnic, Caritas diecezjalne rozprowadzały środki czystości, generatory prądotwórcze i inne sprzęty, konieczne do zabezpieczenia komfortu poszkodowanych" - zaznaczył ks. Dec.

Dodał, że obecnie Caritas Polska podjęła decyzję o rozpoczęciu pomocy długofalowej. "Poszkodowane rodziny składają wnioski, które mogą pobrać z diecezjalnych i parafialnych oddziałów Caritas i w ten sposób poinformować nas, jakiej pomocy potrzebują. W miarę napływających środków będziemy je rozpatrywać i reagować tam, gdzie jest to najpilniejsze" - powiedział ks. Dec.

Zaznaczył, że Caritas jest w stałym kontakcie z Ośrodkami Pomocy Społecznej, do których napływają wnioski o wypłatę zasiłków celowych oraz odszkodowań. "Czasami jest tak, że dom był skromny i odszkodowanie za niego jest niewystarczające, żeby go odbudować. Znam kilka takich rodzin, które za zniszczenie bardzo skromnego domu dostały kwoty ok. 2-3 tys. zł. Nie da się za to postawić nowego i wtedy wkroczyć może Caritas" - wyjaśnił ks. Dec.

Dodał, że wciąż trwają kontrole prowadzone przez fachowców, którzy pomagają wycenić straty. "Potrzebne są też różnego rodzaju zgody i decyzje, np. na rozbiórkę czy rozbudowę domów" - poinformował. "Prosimy też firmy budowlane, które chciałyby włączyć się w udzielanie pomocy, żeby się z nami skontaktowały" - zaapelował ks. Dec.

Zaznaczył, że prezydium Caritas podjęło decyzję o przedłużeniu zbiórki pieniędzy za pomocą akcji SMS do końca roku. Poszkodowanych można wciąż wesprzeć wysyłając SMS z hasłem WICHURA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) lub dokonując wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 – z dopiskiem WICHURA.

W wyniku nawałnic, które przeszły nad Polską w drugim tygodniu sierpnia zginęło sześć osób, w tym dwie nastoletnie uczestniczki obozu harcerskiego w okolicach Suszka, a ponad 50 zostało rannych. W całym kraju wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 4 tys. budynków, z czego 2,8 tys. to budynki mieszkalne.

 

Iwona Żurek (PAP)


POWIĄZANE

Wiceminister Sławomir Mazurek przewodniczył polskiej delegacji na 24 posiedzeniu...

Chiny uzgodniły warunki otwarcia swojego rynku dla drobiu z Niemiec. Taką inform...

Motylarnia powstanie w przyszłym roku przy Muzeum Fauny i Flory Morskiej i Śródl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę