Ceny drobiu wspierane przez silny popyt eksportowy

23 września 2019
Ceny drobiu wspierane przez silny popyt eksportowy

Realizuje się nasz scenariusz, zgodnie z którym gwałtowny wzrost światowych cen wieprzowiny ze względu na znaczące straty pogłowiu świń w Azji Południowo-Wschodniej będzie oddziaływał w kierunku zwiększenia światowego popytu na inne gatunki mięsa, w szczególności drób.

Z silnym popytem na drób mamy do czynienia na rynkach zagranicznych, jak również na rynku krajowym. Przy wysokim wykorzystaniu mocy wytwórczych w polskim sektorze drobiarskim jest to czynnik oddziałujący w kierunku wzrostu cen. W konsekwencji podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą cena drobiu w Polsce w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w wyraźnym trendzie wzrostowym.

W okresie I-V 2019 r. wartość polskiego eksportu drobiu (mięsa, przetworów oraz drobiu żywego) zwiększyła się o 14,5% r/r wobec wzrostu o 24,9% w analogicznym okresie 2018 r. Głównym źródłem wzrostu wartości polskiego eksportu była większa sprzedaż do Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz RPA. Na uwagę zasługuje także wyraźne przyspieszenie polskiego eksportu do Chin (+682% r/r), co stanowi wsparcie dla scenariusza zakładającego silne zwiększenie polskiego eksportu drobiu do krajów Azji Południowo-Wschodniej ze względu na pogłębiający się w nich deficyt mięsa będący skutkiem ASF (por. AGROmapa z 19.06.2019). Cena skupu drobiu wyniosła w lipcu 4,04 zł/kg (+2,8% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla drobiu ukształtowała się na poziomie 1,41 zł/kg (+1,1% r/r). W rezultacie relacja cen żywiec/pasza wyniosła w lipcu 2,86 wobec 2,81 przed rokiem, wskazując na nieznaczny wzrost opłacalności produkcji w ujęciu rocznym. Uwzględniając sytuację na światowym oraz krajowym rynku drobiu prognozujemy, że cena skupu drobiu na koniec 2019 r. wyniesie ok. 3,85 zł/kg oraz 3,95 zł/kg na koniec 2020 r.

W ostatnich miesiącach mamy do czynienia ze stabilizacją cen jaj, a one same kształtują się na poziomie zgodnym ze średnią wieloletnią. Wskazuje to, że po odnotowanych w ostatnich latach szokach podażowych związanych z wykryciem fipronilu w jajach z Europy Zachodniej, a także późniejszym nadmiernym zwiększeniem podaży w reakcji na przejściowy silny wzrost opłacalności produkcji, polski rynek jaj powrócił do równowagi. Uważamy, że w kolejnych kwartałach przestrzeń dla wyraźnego wzrostu cen jaj pozostaje ograniczona ze względu na utrzymujący się słaby popyt eksportowy.

W okresie I-V 2019 r. wartość polskiego eksportu jaj spadła o 5,0% r/r wobec wzrostu o 30,5% w analogicznym okresie 2018 r. Cena skupu jaj klasy M w lipcu wyniosła 31,40 zł/100 sztuk (+15,4% r/r). W tym samym czasie cena pasz dla niosek wyniosła 1,23 zł/kg (+2,0% r/r). W konsekwencji w lipcu relacja cen 100 jaj/pasza ukształtowała się na poziomie 25,45 wobec 22,49 przed rokiem. Uwzględniając perspektywy sytuacji na unijnym oraz krajowym rynku jaj prognozujemy, że cena skupu jaj klasy M na koniec 2019 r. wyniesie ok. 32 zł/100 sztuk oraz ok. 33 zł/100 sztuk na koniec 2020 r.

 

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Jak wylicza w swoich estymacjach organizacja zrzeszająca rolników, AHDB, 9 200 r...

Jak pisze Ben Myers w theadvocate.com w ubiegłym tygodniu wielu pracowników zakł...

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że w związku ze wznowieniem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę