OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Chiny/ Liczba ognisk ASF wzrosła do 10

7 września 2018
Chiny/ Liczba ognisk ASF wzrosła do 10

W prowincji Anhui na wschodzie Chin wykryto kolejne, 10. w tym kraju ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) – podał w czwartek chiński resort rolnictwa. W środę informowano o przypadkach choroby w regionie Heilongjiang na północnym wschodzie Chin.

W pobliżu miasta Chuzhou w prowincji Anhui na fermie z 886 świniami na ASF zachorowały 62, a 22 padły w wyniku choroby – napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej ministerstwa.

Ognisko w Chuzhou jest 10. wykrytym w Chinach od początku sierpnia i piątym odnotowanym od niedzieli. Znajduje się stosunkowo blisko pozostałych czterech ognisk choroby zlokalizowanych w prowincji Anhui.

Nie jest jasne, czy wzrost liczby wykrywanych ognisk oznacza większe tempo rozprzestrzeniania się choroby, czy też wynika ze wzmożonej kontroli i zwiększenia czujności chińskich rolników pod wpływem kampanii informacyjnej ministerstwa rolnictwa.

W środę po południu resort poinformował o wykryciu pierwszych przypadków ASF w prowincji Heilongjiang na północnym wschodzie kraju. W gospodarstwie na przedmieściach miasta Jiamusi zarażonych było 39 z 87 świń, z czego 12 padło – napisano w komunikacie. Chorobę zdiagnozowano wcześniej w ubojni w prowincji Henan w środkowych Chinach u świń, które według dokumentacji pochodziły z Jiamusi.

W Chinach, które posiadają największe pogłowie świń na świecie, ASF rozprzestrzenił się już na duże odległości. Jiamusi leży przy granicy z Rosją, a miasto Wenzhou w prowincji Zhejiang, gdzie również wykryto chorobę, jest od niego oddalone o 3 tys. km na południe.

By powstrzymać rozwój choroby, w Chinach wybito już prewencyjnie ok. 40 tys. świń i zakazano transportu żywca, mięsa wieprzowego i produktów z wieprzowiny pomiędzy dotkniętymi prowincjami a resztą kraju, jak również przewozu trzody chlewnej przez te prowincje.

W środę w Tajlandii rozpoczęło się trzydniowe spotkanie kryzysowe Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), zwołane w związku z ASF w Chinach i groźbą zakażenia hodowli w pobliskich krajach. Za narażone uznaje się Kambodżę, Japonię, Laos, Mongolię, Birmę, Filipiny, Koreę Płd., Tajlandię i Wietnam.

W trakcie spotkania eksperci w dziedzinie epidemiologii weterynaryjnej i regulacji rynku rolno-spożywczego z 10 krajów mają ocenić obecną sytuację w Chinach i przedstawić propozycje wspólnej odpowiedzi regionalnej na zagrożenie ASF – poinformowało FAO.

Regionalny menedżer podlegającego tej organizacji Centrum Kryzysowego Transgranicznych Chorób Zwierzęcych (ECTAD) w Azji Wantanee Kalpravidh ostrzegł, że region powinien być przygotowany na „bardzo realną możliwość przedostania się ASF przez granice do innych krajów”.

Pierwszy przypadek ASF w Azji wykryto w marcu 2017 roku na fermie trzody chlewnej na rosyjskiej Syberii, a na początku sierpnia br. stwierdzono obecność tej choroby w prowincji Liaoning na północnym wschodzie Chin.

ASF nie jest groźny dla ludzi, ale dla nierogacizny jest choroba śmiertelną i nie ma przeciw niemu szczepionki.

 

Andrzej Borowiak (PAP)


POWIĄZANE

(Waszyngton, D.C., 29 kwietnia 2025 r.) - W pierwszych 100 dniach administracji ...

Kandydat na Prezydenta RP dr Artur Bartoszewicz od samego początku kampanii wybo...

Komisja Europejska podnosząc cła działa przeciwko nieuczciwie dotowanemu importo...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę