Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Chiny wszczynają dochodzenie antysubsydyjne dot. produktów mlecznych z UE

22 sierpnia 2024
Chiny wszczynają dochodzenie antysubsydyjne dot. produktów mlecznych z UE

21 sierpnia rząd chiński wszczął dochodzenie antysubsydyjne dotyczące niektórych importowanych produktów mlecznych z Unii Europejskiej. Było to spowodowane skargą złożoną 29 lipca przez Chińskie Stowarzyszenie Mleczarstwa i Chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Mleczarskiego w imieniu krajowego przemysłu mleczarskiego.

Chińczycy już wcześniej wszczęli procedury antydumpingowe na import z UE do CN napojów spirytusowych (brandy/koniak) w styczniu 2024 r. i wieprzowiny w czerwcu 2024 r. (obie procedury są nadal w toku). Podczas spotkania EDA, wspólnie z Komisarzem Januszem Wojciechowskim, w ambasadzie Chin w Brukseli w dniu 17 maja 2024 r. władze Chin wskazały, aby rozważyć zajęcie się również innym eksportem rolno-spożywczym, w tym nabiałem.

Wysoki Przedstawiciel UE Josep Borrell wskazał wczoraj na forum dyskusyjnym w Hiszpanii, że „Europa zmierza w kierunku pełnowymiarowej wojny handlowej z Chinami”.

Teraz prasa donosi o rozpoczęciu konsultacji w sprawie dotacji, między innymi narzeka na programy dotacji wyrównawczych wspierających mleczarstwo w UE głównie za pośrednictwem WPR – najprawdopodobniej podobnie do tego, co wydarzyło się w sektorze wina w 2013 roku.

Zakres obejmuje głównie sery UE (0406 1000, -2000, - 3000, - 4000, - 9000, ale także 04015000 (mleko i śmietana, niezagęszczone).

Na podstawie dowodów przedstawionych przez wnioskodawców oraz wstępnej oceny Ministerstwa Handlu wynika, że łączna produkcja odpowiednich przetworów mlecznych wnioskodawców stanowiła większość całkowitej krajowej produkcji podobnych produktów w latach 2020, 2021, 2022, 2023 oraz pierwszy kwartał 2024 r. Spełnia to wymogi określone w art. 11 i 13 „Rozporządzeń wyrównawczych Chińskiej Republiki Ludowej” dotyczące złożenia przez przemysł krajowy wniosku o dochodzenie w sprawie cła wyrównawczego.

We wniosku wskazano, że produkty objęte dochodzeniem otrzymały dotacje od UE i rządów jej państw członkowskich obejmujące ogółem 20 programów dotacji, z których mógł skorzystać unijny przemysł mleczarski. Po wstępnej ocenie Ministerstwo Handlu uważa, że wniosek zawiera niezbędne informacje i dowody wymagane do wszczęcia dochodzenia w sprawie cła wyrównawczego na podstawie art. 14 i 15 „Rozporządzeń w sprawie ceł wyrównawczych Chińskiej Republiki Ludowej”.

W oparciu o wyniki wspomnianego przeglądu i zgodnie z art. 16 „Rozporządzeń wyrównawczych Chińskiej Republiki Ludowej” Ministerstwo Handlu podjęło decyzję o wszczęciu dochodzenia w sprawie ceł wyrównawczych w odniesieniu do odpowiednich produktów mlecznych przywożonych z UE począwszy od 21 sierpnia 2024 r.

Dochodzenie i okres dochodzenia: Okres dochodzenia w sprawie subsydiów trwa od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2024 r., natomiast okres dochodzenia w sprawie szkody przemysłowej trwa od 1 stycznia 2020 r. do 31 marca 2024 r. Dochodzenie rozpoczyna się w dniu 21 sierpnia 2024 r. i zwykle kończy się wcześniej 21 sierpnia 2025 r. W szczególnych okolicznościach okres ten może zostać przedłużony o 6 miesięcy.

Zakres dochodzenia: Odpowiednie produkty mleczne przywożone z UE.

Nazwa badanych produktów: Niektóre produkty mleczne.

Opis produktu: Odpowiednie produkty mleczne obejmują między innymi ser świeży (w tym ser serwatkowy) i twaróg, ser topiony (nawet tarty lub w proszku), ser pleśniowy i inne sery teksturowane produkowane przez Penicillium roqueforti, inne sery niewymienione gdzie indziej, mleko i rzadka śmietana (zawierająca więcej niż 10% tłuszczu w masie), niewzbogacona i niesłodzona cukrem ani innymi substancjami słodzącymi.

Produkty te są sklasyfikowane pod następującymi kodami celnymi w „Tabeli taryf importowych i eksportowych Chińskiej Republiki Ludowej”: 04015000, 04061000, 04062000, 04063000, 04064000, 04069000.

W złożonym wniosku wnioskodawca twierdził, że UE i rządy jej państw członkowskich udzieliły 20 dotacji dla odpowiedniego przemysłu mleczarskiego (przedsiębiorstw) w UE. Po wstępnym badaniu i po uwzględnieniu twierdzeń rządu UE przedstawionych w konsultacjach poprzedzających imitację, Ministerstwo Handlu zdecydowało się zbadać w ramach niniejszego dochodzenia następujące pozycje dotyczące subsydiów:

               Programy dotacyjne w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE:

  1. Dobrowolne wsparcie powiązane z produkcją i wsparcie dochodu powiązane z produkcją
  2. Podstawowy system płatności i podstawowe wsparcie dochodu na rzecz zrównoważonego rozwoju
  3. Zazielenianie i ekoprogramy
  4. płatności redystrybucyjne i uzupełniające wsparcie dochodów redystrybucyjnych na rzecz zrównoważonego rozwoju
  5. Płatność dla młodych rolników i uzupełniające dodatkowe wsparcie dochodowe dla młodych rolników
  6. Powiązane dotacje do przechowywania produktów mlecznych
  7. Szereg interwencji w rozwój obszarów wiejskich

 Programy dotacyjne realizowane przez państwa członkowskie UE

  1. Irlandia – Program dotacji na sprzęt mleczarski
  2. Austria – Program subsydiów płynnościowych
  3. Austria – Program gwarancji kredytów pomostowych
  4. Belgia – flamandzki program pożyczek pomostowych
  5. Włochy – Dotacja do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich
  6. Włochy – Dotacja na logistykę mleczarską
  7. Chorwacja – Dotacje dla producentów żywca
  8. Chorwacja - Dopłaty do kosztów skupu mleka surowego
  9. Finlandia – Dopłaty od szkód dla producentów rolnych
  10. Finlandia – Dotacje na koszty w sektorach rolnictwa i akwakultury
  11. Finlandia - Dopłaty do kosztów producentów mleka
  12. Rumunia – Dotacje administracyjne dla zwierząt gospodarskich
  13. Republika Czeska – Dopłaty do szkód dla producentów rolnych

Zainteresowane strony lub zainteresowany kraj (region) mogą zwrócić się do Biura ds. Dochodzeń w sprawie Środków Handlowych Ministerstwa Handlu o wzięcie udziału w dochodzeniu antysubsydyjnym w ciągu 20 dni od opublikowania niniejszego zawiadomienia. Zainteresowane strony lub zainteresowany kraj (region) powinny dostarczyć informacje zgodnie z referencyjnym formularzem rejestracyjnym, takie jak podstawowe dane identyfikacyjne, ilość i wartość badanych produktów wywożonych lub importowanych do Chin, ilość i wartość wyprodukowanych produktów tego samego rodzaju. Formularz rejestracji referencyjnej można pobrać ze strony internetowej Biura ds. Środków Zwalczania Handlu i Dochodzeń Ministerstwa Handlu.

Zainteresowane strony lub zainteresowany kraj (region) zarejestrowany do udziału w niniejszym dochodzeniu antysubsydyjnym przedkładają wersję elektroniczną za pośrednictwem platformy informacyjnej dotyczącej środków naprawczych i dochodzeń w sprawie handlu (https://etrb.mofcom.gov.cn), jednocześnie przesyłając wersję pisemną zgodną z wymogami Ministerstwa Handlu. Wersja elektroniczna i wersja pisemna zachowują spójność pod względem treści i formatu.

Zgodnie z art. 21 „Przepisów wyrównawczych Chińskiej Republiki Ludowej”, jeżeli zainteresowana strona lub rząd danych krajów (regionów) nie dostarczy zgodnych z prawdą informacji lub nie przedstawi wymaganych dokumentów, lub jeżeli nie dostarczy niezbędnych informacji w terminie rozsądnym terminie lub jeżeli w jakikolwiek sposób utrudniają dochodzenie, Ministerstwo Handlu może dokonać ustaleń w oparciu o dostępne fakty.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę