aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ciesz się Wisłą! Posprzątaj po sobie!

14 czerwca 2019
Ciesz się Wisłą! Posprzątaj po sobie!
Newseria Biznes

Bulwar Flotylli Wiślanej to jeden z najbardziej popularnych punktów na letniej mapie Warszawy. W sezonie, w każdy weekend wolny czas spędzają tam tysiące osób. Dbanie o dobry wygląd, czystość i atrakcyjność tego wyjątkowego dla warszawiaków miejsca nie tylko wymaga wiele pracy, lecz także odpowiedniego podejścia odwiedzających. Teraz odcinek między mostem Poniatowskiego a Płytą Desantu został wzbogacony o nowe udogodnienia w duchu zero waste powstałe w ramach akcji Responsib’ALL Day.

 

Nadbrzeże Wisły to jedno z najpopularniejszych miejsc w Warszawie, swoisty symbol sezonu letniego stolicy. W ciepłe weekendowe dni i wieczory mnóstwo osób spędza swój czas na popularnych schodkach tuż nad rzeką, a okoliczne klubokawiarnie i restauracje cieszą się liczną klientelą. Niestety efektem takiej popularności jest też stan nadbrzeża, które często po weekendowych nocach jest zaśmiecone. Rozwiązaniem tej sytuacji nie musi być tylko sprzątanie – dużą różnicę zrobiłoby wdrożenie wśród bawiących się tam gości kilku nawyków. Aby im to ułatwić, jak również zainspirować do spędzania wolnego czasu w duchu zero waste, zostały stworzone nowe udogodnienia.

 

Jak to się stało? W dniu 6 czerwca w Warszawie odbyła się 9. edycja projektu Responsib’ALL Day, prowadzonego globalnie od wielu lat przez Grupę Pernod Ricard. W tym roku akcji przyświecała w szczególny sposób idea zero waste oraz circular making (gospodarki obiegu zamkniętego). Jest to reakcja na palący problem naszej planety – nadkonsumpcji i zalegających w efekcie odpadów. Do akcji i poprowadzenia warsztatów edukacyjnych podczas Responsib’ALL Day zostało zaproszone Polskie Stowarzyszenie Zero Waste, którego misją jest zapobieganie powstawaniu odpadów u źródła oraz promowanie ekologicznego stylu życia.

 

Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak dużym problemem jest nadkonsumpcja i że w efekcie nieprzemyślanych zakupów aż 1/3 jedzenia jest wyrzucana do śmieci. Jeśli nasze podejście do kwestii ograniczania odpadów, recyklingu i wdrażania zasad gospodarki obiegu zamkniętego się nie zmieni, za 30 lat w oceanach będzie pływało więcej odpadów niż ryb – mówi Anna Komar ze Stowarzyszenia Zero Waste – Dlatego tak ważne są wszelkie działania mające na celu zwiększanie świadomości w tym zakresie, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym.

 

W tym roku akcja skupiła się na oczyszczaniu nabrzeża Wisły. Celem było zwiększenie poczucia komfortu mieszkańców odwiedzających to miejsce, a także świadomości, że zyskało ono nowy, bardziej ekologiczny charakter. Pracownicy polskiego oddziału Grupy Pernod Ricard zaangażowali się w posprzątanie obu brzegów rzeki, od mostu Poniatowskiego aż do Płyty Desantu, zaś po stronie Bulwarów Wiślanych przygotowali dla spacerowiczów aż 32 siedziska z palet.  W ramach akcji zostały odświeżone 84 kosze na śmieci, a chodnikach powstały tzw. „reversed graffiti” z hasłami nawołującymi do utrzymania czystości oraz informujące o numerze do Miejskiego Centrum Kontaktu .

 

To jednak nie wszystko! W ramach akcji i warsztatów edukacyjnych cztery nadwiślańskie klubokawiarnie: Wir, Barka Wisława, Babie Lato i Barka Kurier dołączyły do pilotażowego programu #MySmartBar, dzięki któremu barmani mogą dowiedzieć się w jakiś sposób wykorzystać bio-resztki z owoców użytych do sporządzenia napojów, takich jak lemoniady czy drinki. Zamiast wyrzucenia ich do kosza można bowiem w kreatywny sposób użyć ich ponownie do przygotowania syropów czy ozdób do koktajli. Jednocześnie wystartowała strona https://mysmartbar.pl/, gdzie barmani mogą znaleźć wiele wskazówek jak prowadzić bar w duchu zero waste. Platforma może być także źródłem wiedzy dla konsumentów, a część porad można wprowadzić w życiu codziennym.

 

Responsib’ALL Day to projekt, który Grupa Pernod Ricard realizuje co roku na początku czerwca. Tegoroczna edycja przypadła krótko po inauguracji przez Grupę globalnego planu działania w zakresie zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności, który wyznacza 8 zobowiązań, które Grupa zamierza zrealizować do 2030 r. Obejmują cztery obszary, w tym circular making, czyli odpowiedzialnego wytwarzania w obiegu zamkniętym. Jednym z elementów działań jest edukacja i zachęcanie ludzi do ponownego przemyślenia sposobu używania, utylizacji i minimalizacji odpadów.

 

Newseria Biznes


POWIĄZANE

25.04.2024 r. odbędzie się protest ostrzegawczy. Zacznie się o godzinie 10.00 i ...

W dzisiejszych czasach, kiedy życie w coraz większym stopniu przenosi się do cyf...

22 kwietnia NCBR ogłosiło nabór wniosków na wspólne projekty naukowców i przedsi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę