aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Co z tymi, którzy nawozy już kupili?

2 września 2022
Co z tymi, którzy nawozy już  kupili?

Do Pierwszego Portalu Rolnego, do naszej redakcji, trafia coraz więcej korespondencji z obawami i niepokojami związanymi z nawozami i ich cenami.

Poniżej prezentujamy ostatniem zapytanie naszego czytelnika, które zostało skierowane do KPRM jak i ministerstwa rolnictwa, w sprawie cen nawozów.

Z treści tych korespondencji wynika, że bardzo duża ilość rolników jak i firm, które zaopatrują rolników w środki do produkcji rolnej- w tym i nawozy, zakupiło już nawozy po bardzo wysokich cenach obawiając się, że nawozy będą coraz droższe, lub może ich nawet zabraknąć.

Natomiast wg zapowiedzi V-ce Premiera i Ministra Rolnictwa, Henryka Kowalczyka, u polskich producentów nawozów, spółek skarbu Państwa (Grupa Azoty, ANWIL), zostaną w najbliższym czasie, obniżone do poziomu 3-4 tsiące złotych za tonę.

Co zatem mają zrobić ci rolnicy którzy nawozy już zakupili po znacznie wyższych cenach? Wustąpi u nich zdecydowanie wyższy koszt produkcji zbóż, bo przecież nawozy, to jeden z podstawowych czynników kosztotwórczych w produkcji rolnej.

Co stanie się z podmiotami gospodarczymi, które zajmują się zaopatrzeniem rolników w środki do produkcji rolnej? U nich przecież na magazynach zalegają już nawozy, które zostały wcześniej zakupione, a sprzedaż ich będzie niemożliwa, ponieważ ceny hurtowe nawozów za które zapłacili już zapłacili, był dużo wyższe niż zapowiadana przez rząd cena detaliczna w azotowych spółkach skarbu państwa.

Poniżej prezentujemy fragmenty listu naszego czytelnika:

..."piszę jako przedstawiciel firmy zajmującej się zaopatrzeniem rolników w środki do produkcji rolnej. Zaniepokoiła nas informacja przekazana przez Pana Ministra Kowalczyka, że ceny nawozów zostaną sztucznie obniżone w zakładach Grupy Azoty i Anwil do kwoty 3-4 tys zł/tona. Co w takiej sytuacji mają zrobić przedsiębiorstwa które zakupiły nawozy w przedziale 4,5-5,5 tys zł/tona? W takim przypadku czeka nas bankructwo, ponieważ będziemy zmuszeni sprzedawać towar z olbrzymią stratą. Myślę że taka sytuacja będzie dotyczyła kilkuset/kilku tysięcy firm w Polsce. Czy firmy będą mogły liczyć na korekty faktur zakupu do towaru który nie został sprzedany i zostanie na magazynach po wysokich cenach? Chodzi mi tylko o towar zakupiony w polskich zakładach. Poszkodowani będą także rolnicy którzy kupili nawóz w ostatnich tygodniach..."

Rząd na pewno będzie musiał jakoś sie z tym problemem zmierzyć, tym bardziej że sezon prac polowych w pełni a wydaje się, że tych, którzy zakupów już dokonali jest bardzo spora grupa rolników i zaopatrzenia rolnictwa w środki do produkcji rolnej.


ppr.pl - informacja własna (oprac. e-mk)


POWIĄZANE

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...

Przy 428 głosach za, 131 przeciw i 44 wstrzymujących się, posłowie poparli przed...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę