Co z tymi, którzy nawozy już kupili?

2 września 2022
Co z tymi, którzy nawozy już  kupili?

Do Pierwszego Portalu Rolnego, do naszej redakcji, trafia coraz więcej korespondencji z obawami i niepokojami związanymi z nawozami i ich cenami.

Poniżej prezentujamy ostatniem zapytanie naszego czytelnika, które zostało skierowane do KPRM jak i ministerstwa rolnictwa, w sprawie cen nawozów.

Z treści tych korespondencji wynika, że bardzo duża ilość rolników jak i firm, które zaopatrują rolników w środki do produkcji rolnej- w tym i nawozy, zakupiło już nawozy po bardzo wysokich cenach obawiając się, że nawozy będą coraz droższe, lub może ich nawet zabraknąć.

Natomiast wg zapowiedzi V-ce Premiera i Ministra Rolnictwa, Henryka Kowalczyka, u polskich producentów nawozów, spółek skarbu Państwa (Grupa Azoty, ANWIL), zostaną w najbliższym czasie, obniżone do poziomu 3-4 tsiące złotych za tonę.

Co zatem mają zrobić ci rolnicy którzy nawozy już zakupili po znacznie wyższych cenach? Wustąpi u nich zdecydowanie wyższy koszt produkcji zbóż, bo przecież nawozy, to jeden z podstawowych czynników kosztotwórczych w produkcji rolnej.

Co stanie się z podmiotami gospodarczymi, które zajmują się zaopatrzeniem rolników w środki do produkcji rolnej? U nich przecież na magazynach zalegają już nawozy, które zostały wcześniej zakupione, a sprzedaż ich będzie niemożliwa, ponieważ ceny hurtowe nawozów za które zapłacili już zapłacili, był dużo wyższe niż zapowiadana przez rząd cena detaliczna w azotowych spółkach skarbu państwa.

Poniżej prezentujemy fragmenty listu naszego czytelnika:

..."piszę jako przedstawiciel firmy zajmującej się zaopatrzeniem rolników w środki do produkcji rolnej. Zaniepokoiła nas informacja przekazana przez Pana Ministra Kowalczyka, że ceny nawozów zostaną sztucznie obniżone w zakładach Grupy Azoty i Anwil do kwoty 3-4 tys zł/tona. Co w takiej sytuacji mają zrobić przedsiębiorstwa które zakupiły nawozy w przedziale 4,5-5,5 tys zł/tona? W takim przypadku czeka nas bankructwo, ponieważ będziemy zmuszeni sprzedawać towar z olbrzymią stratą. Myślę że taka sytuacja będzie dotyczyła kilkuset/kilku tysięcy firm w Polsce. Czy firmy będą mogły liczyć na korekty faktur zakupu do towaru który nie został sprzedany i zostanie na magazynach po wysokich cenach? Chodzi mi tylko o towar zakupiony w polskich zakładach. Poszkodowani będą także rolnicy którzy kupili nawóz w ostatnich tygodniach..."

Rząd na pewno będzie musiał jakoś sie z tym problemem zmierzyć, tym bardziej że sezon prac polowych w pełni a wydaje się, że tych, którzy zakupów już dokonali jest bardzo spora grupa rolników i zaopatrzenia rolnictwa w środki do produkcji rolnej.


ppr.pl - informacja własna (oprac. e-mk)


POWIĄZANE

Wojna w Ukrainie jest katastrofą nie tylko dla ludzi, prowadzi także do ogromnyc...

Gwałtownie wzrasta produkcja ziaren na świecie. Trudna i bardzo niestabilna sytu...

Mazurska Manufaktura S.A., producent kraftowych alkoholi mocnych oraz regionalny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę