aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa i Cogeca przewidują wzrost plonów zbóż i roślin oleistych w tym roku

13 lipca 2021
Copa i Cogeca przewidują wzrost plonów zbóż i roślin oleistych w tym roku

Po trudnym roku 2020 w całej Europie, Copa i Cogeca spodziewają się bardziej udanych zbiorów w 2021 r. Poziom produkcji zbóż w UE-27 powinien przewyższyć średnią ucinaną z ostatnich pięciu lat o ok. 3,8% osiągając 292,45 mln ton, a poziom produkcji roślin oleistych ma wynieść 30 mln ton, czyli o 1,6% więcej niż średnia ucinana z ostatnich pięciu lat.

W pierwszej, opublikowanej w minionym tygodniu prognozie Copa i Cogeca przewidują, że zbiory zbóż w UE zwiększą się o 1,6% (292,45 mln ton) w wyniku wzrostu powierzchni upraw (52,10 mln ha, tj. +0,7%), a plony będą lepsze niż w 2020 r. Zbiory pszenicy opóźnią się o co najmniej tydzień ze względu na niskie temperatury na wiosnę i nadmierną wilgoć w ciągu ostatnich tygodni, co spowolniło rozwój roślin. Plony pszenicy zwyczajnej mogą osiągnąć 130 mln ton (+7%), podczas gdy produkcja zbóż jarych ma spaść (-5,4% w przypadku jęczmienia, -4,9% w przypadku owsa, -4% w przypadku żyta i -0,8% w przypadku kukurydzy) ze względu na ograniczony siew, co zostało jednak zrównoważone przez wzrost areału pszenicy (+4,7%).

Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” powiedział: „Ta korzystna perspektywa powinna pozwolić na uzupełnienie zapasów w UE-27 w roku 2021/2022. Rolnicy niekoniecznie odczują jednak wpływ tych dobrych wyników ze względu na rosnące koszty produkcji”.

Ceny nawozów są wyższe w Europie niż gdzie indziej na świecie, gdyż nasz rynek jest chroniony przez cła i środki antydumpingowe, które kosztują unijnych rolników 1,6 mld € rocznie. Jeśli dodamy do tego opłaty wynikające z mechanizmu dostosowania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, ceny nawozów poszybowałyby w górę, jeszcze bardziej podnosząc koszt produkcji rolnej w Europie, przez co importowana żywność stałaby się jeszcze bardziej konkurencyjna i atrakcyjna.

Oczekuje się, że plony roślin oleistych będą o 8,9% wyższe (30,12 mln ton) mimo spadku areału o 1,3%. Trzeba jednak poczekać na potwierdzenie, czy plony są faktycznie tak wysokie. Produkcja rzepaku powinna wynieść 16,75 mln ton (+2,7%), słonecznika ponad 10 mln ton (+17,4%), a soi 3 mln ton (+20,2%).

Pedro Gallardo, przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” dodał: „Powierzchnia upraw rzepaku oleistego w UE-27 wynosi 5,33 mln ha, czyli plasuje się znacznie poniżej ucinanej średniej z ostatnich pięciu lat (5,77 mln ha). Rolnicy potrzebują roślin oleistych do przedłużenia płodozmianu w uprawach zbożowych, jednak już teraz nie mają dostępu do skutecznych narzędzi chroniących rzepak przed szkodnikami. Naukowo udowodniono, że bez bezpiecznego i skutecznego zestawu narzędzi, zwłaszcza na obszarach, gdzie rolnicy już stosują niewiele pestycydów, spadną plony, co może w przyszłości zagrozić bezpieczeństwu żywnościowemu.

Copa i Cogeca wzywają do przyśpieszenia procedur wprowadzania nowych, skutecznych rozwiązań technologicznych, takich jak nowe środki ochrony roślin, środki biokontroli i wydajniejsze odmiany, a także do zatwierdzenia alternatyw przed zakazaniem stosowania aktualnie dostępnych środków o udowodnionej skuteczności.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę