Targi_china_210519-750

Copa i Cogeca wzywają Komisję do tego, aby przyglądała się umowie o zobowiązaniu cenowym w zakresie biopaliw importowanych z Argentyny

4 lutego 2019
Copa i Cogeca wzywają Komisję do tego, aby przyglądała się umowie o zobowiązaniu cenowym w zakresie biopaliw importowanych z Argentyny

Copa i Cogeca z radością przyjęły informację o zaakceptowaniu przez państwa członkowskie - w dniu 30 stycznia, w czasie posiedzenia Komitetu ds. ochrony narzędzi handlu - pakietu ostatecznych środków antysubsydyjnych zaproponowanego przez Komisję w stosunku do biopaliw importowanych z Argentyny. Jednak ustalenie na tym samym posiedzeniu, w ramach umowy o zobowiązaniu cenowym między UE a Argentyną, kwoty importowej na poziomie 1,2 miliona mocno nas niepokoi.

Europejscy rolnicy i spółdzielnie z radością przyjęły wiadomość o tym, że UE i państwa członkowskie uważają, że wprowadzone przez Argentynę zróżnicowane stawki celne (eng. DET - Differential Export Taxes) są zaburzającą sytuację rynkową praktyką subsydyjną oraz opowiedziały się za wprowadzeniem antysubsydyjnych ceł wyrównawczych, które pozwolą na przywrócenie uczciwej konkurencji.

Tak czy inaczej Copa i Cogeca pozostają zaniepokojone kwotą importu ustaloną w ramach umowy o zobowiązaniu cenowym, która została przyjęta „w pakiecie” i umożliwia argentyńskiemu przemysłowi eksport 1,2 miliona ton biopaliw na rynek UE za minimalną cenę eksportową. Ilość argentyńskiego biodiesla, który trafia na europejskie rynki znacząco wzrosła od września 2017 roku: z poziomu zerowego do 1,2 miliona ton. Jest to spowodowane tym, że środki antydumpingowe, które były stosowane od 2013 roku zostały przez Komisję zmniejszone do poziomu niezapewniającego ochrony, tak aby były zgodne z zasadami WTO. To znacząco pogorszyło sytuację europejskich producentów rzepaku i w ogóle przemysłu biopaliw.

Z racji tego, że europejska dyrektywa w sprawie energii ze źródeł odnawialnych jasno ustala poziom biopaliw wyprodukowanych w oparciu o rośliny oleiste i rośliny w ogóle, to zaproponowanie argentyńskim producentom 10% europejskiego rynku biopaliw prawdopodobnie pozbawi bazujące na rzepaku biopaliwa UE znaczącego rynku zbytu, co ma kluczowe znaczenie dla europejskich producentów roślin oleistych.

Sekretarz Generalny Copa i Cogeca, Peka Pesonen, powiedział: „Należy przywrócić warunki uczciwej konkurencji między argentyńskim i europejskim sektorem biopaliw. To samo dotyczy zysków europejskich producentów roślin oleistych, zwłaszcza w momencie, kiedy UE opracowuje strategię w zakresie roślin białkowych. Wzywamy Komisję do przyglądania się procesowi wdrażania Umowy o zobowiązaniu cenowym. W przypadku, jeśli strona argentyńska złamałaby jej postanowienia, wzywać będziemy do natychmiastowego zerwania tego porozumienia i stosowania normalnych ceł na poziomie 30% dla wszystkich biodiesli pochodzących z państw trzecich”.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Minister Jan Krzysztof Ardanowski odwiedził Spółdzielnię Pszczelarską APIS w Lub...

Podczas 17 Międzynarodowego Forum Mleczarskiego w Serocku zaplanowane jest spotk...

W odpowiedzi na wniosek z posiedzenia KRIR przesłany przy piśmie z dnia 2 lipca ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę