aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa wybiera nowego przewodniczącego by walczyć o pewną przyszłość dla europejskich rolników

28 września 2017
Copa wybiera nowego przewodniczącego by walczyć o pewną przyszłość dla europejskich rolników

Organizacja europejskich rolników Copa, reprezentująca 23 mln rolników i ich rodziny, wybrała w minionym tygodniu w Brukseli nowego przewodniczącego, Joachima Rukwieda z Niemiec, by pomóc unijnym rolnikom w utrzymaniu rentowności w przyszłości.

Przemawiając po wyborach Joachim Rukwied - rolnik z Niemiec prowadzący uprawy wielkoobszarowe - powiedział „Będę kontynuować świetną pracę mojego poprzednika Martina Merrilda, który przyczynił się do przyjęcia stanowiska Copa w sprawie przyszłej WPR i dążył do zawarcia korzystnej umowy handlowej między UE i Japonią”.

„Jestem Europejczykiem z przekonania i głęboko wierzę w wartość dodaną Unii Europejskiej we wspólnej polityce rolnej. Moim głównym priorytetem będzie doprowadzenie do przyjęcia silnej, wspólnotowej i bardziej zrównoważonej oraz prostszej WPR w najbliższych latach, opartej na wystarczającym budżecie, by rolnicy mogli łatwiej stawić czoła coraz poważniejszym wyzwaniom jak zmiany klimatu czy wahania na rynkach. Uproszczenie reguł WPR i ograniczenie biurokracji oraz wprowadzenie wspólnych zasad w całej UE mają kluczowe znaczenie” - podkreślił.

Nakreślając te szczegółowe środki, powiedział „Płatności bezpośrednie muszą zostać utrzymane na obecnym poziomie w pierwszym filarze WPR, gdyż pomagają rolnikom i spółdzielniom w lepszym zarządzaniu zagrożeniami obejmującymi dochody. Należy również utrzymać i dalej rozwijać rynkowe sieci bezpieczeństwa. Trzeba także skupić się na środkach umożliwiających rolnikom lepsze zarządzanie ryzykiem, co obejmuje również rozwój rynków terminowych, by rolnicy mogli sobie poradzić z coraz większymi wahaniami na rynkach. Narzędzia zarządzania ryzykiem muszą utrzymać dobrowolny charakter dla producentów i pozostać w drugim filarze WPR. Musi to znaleźć odzwierciedlenie w komunikacie Komisji w sprawie WPR, który ma zostać opublikowany pod koniec listopada” - powiedział.

„Należy również wzmocnić pozycję rolników w łańcuchu żywnościowym. Jestem zadowolony z działań komisarza ds. rolnictwa UE, Phila Hogana i z niecierpliwością czekam na konkretne propozycje w zakresie usunięcia nieuczciwych praktyk handlowych z łańcucha żywnościowego w 2018 r. Potrzebujemy przepisów, by ograniczyć NPH, gdyż podejście dobrowolne się nie sprawdziło” - dodał.

„Będę dążył do zawarcia uczciwych i zrównoważonych umów handlowych. Mamy poważne obawy związane z aktualnie negocjowaną umową handlową z łacińsko-amerykańskim blokiem handlowym Mercosur oraz z Australią i Nową Zelandią. Zrobię wszystko, by porozumienia te były korzystne dla unijnych rolników oraz by rolnictwo nie stało się kartą przetargową” - stwierdził.

„Bardzo ważne będzie ograniczenie wszelkich zakłóceń w handlu związanych z Brexitem i zniwelowanie deficytu budżetowego rzędu 10,3 mld euro, który pojawi się po wyjściu Zjednoczonego Królestwa z UE” - przypomniał.

Joachim Rukwied jest prezesem niemieckiej organizacji DBV i prowadzi gospodarstwo o powierzchni 295 ha, na którym uprawia zboża, buraki cukrowe, rzepak oleisty i warzywa polowe. Posiada również winnicę. W jego pracy wspierać go będzie sześciu wiceprzewodniczących. Joe Healy z irlandzkiego Stowarzyszenia Rolników (IFA); Marian Sikora z polskiej Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych; Henri Brichart (FNSEA); Roberto Moncalvo z włoskiego stowarzyszenia rolników Coldiretti; Martin Merrild z duńskiej Rady ds. Rolnictwa i Żywności; Franz Reisecker z austriackiej Izby Rolniczej (LKO).

 

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę