aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Copa-Cogeca wspiera plan awaryjny Komisji dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego

19 listopada 2021
Copa-Cogeca wspiera plan awaryjny Komisji dotyczący bezpieczeństwa żywnościowego

Komisja Europejska opublikowała 12. listopada ważny komunikat w sprawie poglądów na temat wniosków wyciągniętych z kryzysu spowodowanego pandemią COVID, w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego oraz rozwiązań dostosowanych do obszarów obarczonych zwiększonym ryzykiem. Copa i Cogeca powszechnie zgadzają się z oceną Komisji i z zadowoleniem przyjmują odpowiedź ze strony instytucji zaproponowaną przez Komisję, która zakłada stworzenie europejskiego mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy (EFSCM), co ma na celu skoordynowanie reakcji na kryzys w łańcuchu dostaw żywności. Niemniej jednak w obliczu podatności i zależności UE, określonych przez Komisję, rozwiązania zaproponowane w strategii od pola do stołu pozostają niejasne.

Unijna społeczność rolna w dalszym ciągu zmierza się z napiętą sytuacją związaną z kryzysem COVID, zwłaszcza jeśli chodzi o koszt czynników produkcji. Z tego względu Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjmuje tę czasową inicjatywę w postaci planu awaryjnego Komisji. Komunikat zwraca uwagę na odporność sektora rolnego, a także jego kluczową rolę odegraną podczas pandemii w 2020 r., co podkreśliła przewodnicząca Komisji, Ursula von der Leyen, podczas ostatniej konferencji w sprawie prognoz rolniczych UE. Copa i Cogeca podzielają analizę Komisji dotyczącą istotności środków, które wdrożono na szczeblu europejskim (np. dostawy żywności określone jako niezbędna działalność, wytyczne w sprawie uprzywilejowanych korytarzy, transgraniczni oraz sezonowi pracownicy określeni jako pracownicy niezbędni, tymczasowe ramy w sprawie pomocy państwa), a także znaczenia krajowej i europejskiej koordynacji, mającej na celu terminową i przygotowaną odpowiedź na nieprzewidziany kryzys. Kluczowe jest uniknięcie wprowadzania w błąd oraz wdrożenia krajowych jednostronnych środków, które mogą zakłócić jednolity rynek oraz nasilić presję na łańcuch dostaw żywności. Pierwszą istotną odpowiedzią instytucji jest rozwiązanie zaproponowane przez Komisję, które zakłada cykliczne odbywające się spotkania mechanizmu gotowości i reagowania na kryzysy, pełniącego funkcję punktu kontaktowego, który skupia Komisję, państwa członkowskie oraz strony zainteresowane. Mają one przeprowadzać analizy ryzyka oraz testy warunków skrajnych. Copa i Cogeca, które wprowadziły mechanizmy szybkiej analizy podczas kryzysu, są chętne do współpracy i przedstawienia swojej ekspertyzy w ramach tej inicjatywy.

Copa i Cogeca wspiera analizę ryzyka Komisji, biorąc pod uwagę zwiększoną niepewność, związaną na przykład z coraz częściej występującymi ekstremalnymi warunkami pogodowymi oraz niestabilnością rynku, co ma wpływ na zdolności produkcyjne UE. Jest to kluczowy moment, w którym światowi przywódcy podsumowują swoja pracę podczas konferencji klimatycznej ONZ (COP26) w Glasgow. Uznali potrzebę transformacji w kierunku zrównoważonych i odpornych na zmiany klimatu systemów żywnościowych, biorąc pod uwagę podatność rolnictwa na ich konsekwencje. Jak wynika z komunikatu, Europa powinna zająć się kwestiami związanymi z zależnością i podatnością. Komisja jednak na tym etapie nie wyraża się wystarczająco jasno w odniesieniu do tych tematów, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania zaproponowane w kontekście strategii od pola do stołu.

Komisja w swoim planie odnosi się do możliwości związanych z tą główną strategią rolną. Należy jednak rozważyć ryzyka i skrajne warunki jakie może ze sobą nieść. Pierwsze badania w sprawie potencjalnych skutków strategii, jasno pokazują tendencję spadkową, jeśli chodzi o potencjał produkcyjny UE oraz wzrost zależności od importu. Copa-Cogeca, jak również Parlament Europejski, wzywa do przeprowadzenia dokładnego badania skutków strategii, zwłaszcza ze względu na niektóre ryzyka określone w tym planie awaryjnym.

1 https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/SPEECH_20_2457



 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę