Czy niekorzystne warunki pogodowe zatrzymają spadek cen zbóż?

21 czerwca 2019
Czy niekorzystne warunki pogodowe zatrzymają spadek cen zbóż?

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 30.05.2019 światowa produkcja zbóż w sezonie 19/20 zwiększy się do 2177,6 mln t wobec 2128,4 mln t w sezonie 18/19 (+2,3%). Wyższe zbiory oczekiwane są w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+3,6%), kukurydzy (+0,6%) oraz jęczmienia (+5,8%). Ich zwiększenie będzie w znacznym stopniu efektem wzrostu produkcji zbóż w UE, Rosji i Australii, w których w poprzednim sezonie wystąpiły znaczące straty związane z suszą. Dostrzegamy ryzyko w dół dla prognozy światowej produkcji zbóż ze względu na odnotowane w ostatnich miesiącach anomalie pogodowe w USA i Kanadzie (długa zima i opady deszczu uniemożliwiające zasiewy) oraz w UE, Rosji i na Ukrainie (niewystarczające opady).

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 19/20 zwiększy się do 2201,0 mln t wobec 2164,8 mln t (+1,7%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku wszystkich najważniejszych gatunków zbóż: pszenicy (+1,5%), kukurydzy (+1,4%) oraz jęczmienia (+2,7%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem zwiększenia światowej konsumpcji zbóż będą Chiny, w znacznym stopniu ze względu na utrzymujący się w tym kraju silny wzrost spożycia kukurydzy.

Ze względu na wyższe spożycie zbóż od ich produkcji, w sezonie 19/20 dojdzie do dalszego spadku ich światowych zapasów, które na koniec sezonu 19/20 wyniosą 587,9 mln t wobec 611,3 mln t w sezonie 18/19, co będzie ich najniższym poziomem od sezonu 14/15. W efekcie współczynnik zapasy/spożycie spadnie do 26,7% wobec 28,2% i osiągnie on najniższą wartość od sezonu 13/14. Nadal pozostanie on jednak na relatywnie wysokim poziomie ograniczając przestrzeń do silnego wzrostu cen. Dla porównania, w sezonie 12/13, czyli w ostatnim okresie bardzo wysokich cen zbóż, współczynnik ten wynosił 22,8%.

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 31.05.2019 powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2019 r. zwiększyła się w Polsce o ok. 2% r/r. Na poziomie całego kraju nie stwierdzono znaczących strat mrozowych. Wiosną utrzymywały się bardzo niekorzystne warunki agrometeorologiczne ze względu na suszę. Odnotowane w maju znaczące opady doprowadziły do istotnej poprawy stanu zbóż jarych i ozimych. Pozwala to naszym zdaniem oczekiwać, że tegoroczne krajowe zbiory zbóż będą istotnie wyższe niż przed rokiem. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiej oceny pozostaje kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kolejnych miesiącach bieżącego sezonu.

Wzrost produkcji zbóż w regionie będzie sprzyjał lekkiemu obniżeniu ich cen. Przestrzeń do wyraźnego spadku będzie ograniczana jednak przez spodziewane zmniejszenie światowych zapasów zbóż. Prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 71 zł/dt i 60 zł/dt na koniec 2019 r. oraz ok. 69 zł/dt i 59 zł/dt na koniec 2020 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz są warunki agrometeorologiczne wśród głównych producentów zbóż.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Rolnicy i ich małżonkowie, którzy zajmują się lub chcą podjąć działalność w rama...

Brytyjskie organizacje producentów jaj donoszą, że w wyniku nadpodaży nie przest...

Według doniesień Bloomberga, Brazylia sprzedaje w tym roku rekordowe ilości kuku...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę