OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Czy niekorzystne warunki pogodowe zatrzymają spadek cen zbóż?

21 czerwca 2019
Czy niekorzystne warunki pogodowe zatrzymają spadek cen zbóż?

Zgodnie z prognozą IGC (International Grains Council) z 30.05.2019 światowa produkcja zbóż w sezonie 19/20 zwiększy się do 2177,6 mln t wobec 2128,4 mln t w sezonie 18/19 (+2,3%). Wyższe zbiory oczekiwane są w przypadku wszystkich głównych gatunków zbóż: pszenicy (+3,6%), kukurydzy (+0,6%) oraz jęczmienia (+5,8%). Ich zwiększenie będzie w znacznym stopniu efektem wzrostu produkcji zbóż w UE, Rosji i Australii, w których w poprzednim sezonie wystąpiły znaczące straty związane z suszą. Dostrzegamy ryzyko w dół dla prognozy światowej produkcji zbóż ze względu na odnotowane w ostatnich miesiącach anomalie pogodowe w USA i Kanadzie (długa zima i opady deszczu uniemożliwiające zasiewy) oraz w UE, Rosji i na Ukrainie (niewystarczające opady).

Zgodnie z prognozą IGC światowa konsumpcja zbóż w sezonie 19/20 zwiększy się do 2201,0 mln t wobec 2164,8 mln t (+1,7%). Wzrost spożycia oczekiwany jest w przypadku wszystkich najważniejszych gatunków zbóż: pszenicy (+1,5%), kukurydzy (+1,4%) oraz jęczmienia (+2,7%). W ujęciu geograficznym głównym źródłem zwiększenia światowej konsumpcji zbóż będą Chiny, w znacznym stopniu ze względu na utrzymujący się w tym kraju silny wzrost spożycia kukurydzy.

Ze względu na wyższe spożycie zbóż od ich produkcji, w sezonie 19/20 dojdzie do dalszego spadku ich światowych zapasów, które na koniec sezonu 19/20 wyniosą 587,9 mln t wobec 611,3 mln t w sezonie 18/19, co będzie ich najniższym poziomem od sezonu 14/15. W efekcie współczynnik zapasy/spożycie spadnie do 26,7% wobec 28,2% i osiągnie on najniższą wartość od sezonu 13/14. Nadal pozostanie on jednak na relatywnie wysokim poziomie ograniczając przestrzeń do silnego wzrostu cen. Dla porównania, w sezonie 12/13, czyli w ostatnim okresie bardzo wysokich cen zbóż, współczynnik ten wynosił 22,8%.

Zgodnie z wiosenną oceną stanu upraw rolnych i ogrodniczych GUS z 31.05.2019 powierzchnia zasiewów zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2019 r. zwiększyła się w Polsce o ok. 2% r/r. Na poziomie całego kraju nie stwierdzono znaczących strat mrozowych. Wiosną utrzymywały się bardzo niekorzystne warunki agrometeorologiczne ze względu na suszę. Odnotowane w maju znaczące opady doprowadziły do istotnej poprawy stanu zbóż jarych i ozimych. Pozwala to naszym zdaniem oczekiwać, że tegoroczne krajowe zbiory zbóż będą istotnie wyższe niż przed rokiem. Głównym czynnikiem ryzyka dla takiej oceny pozostaje kształtowanie się warunków agrometeorologicznych w kolejnych miesiącach bieżącego sezonu.

Wzrost produkcji zbóż w regionie będzie sprzyjał lekkiemu obniżeniu ich cen. Przestrzeń do wyraźnego spadku będzie ograniczana jednak przez spodziewane zmniejszenie światowych zapasów zbóż. Prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 71 zł/dt i 60 zł/dt na koniec 2019 r. oraz ok. 69 zł/dt i 59 zł/dt na koniec 2020 r. Głównym czynnikiem ryzyka dla naszych prognoz są warunki agrometeorologiczne wśród głównych producentów zbóż.

 

Credit Agricole Bank Polska S.A.


POWIĄZANE

Do 30 listopada 2025 r. hodowcy bydła mięsnego mogą się starać o dofinansowanie ...

Umowa o stowarzyszeniu z Ukrainą: lekcje z przeszłości muszą znaleźć odzwiercied...

Pestycydy, w tym szkodliwy chloran, wykryto w popularnych skyrach truskawkowych ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę