aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy polski rząd złożył wniosek do KE ws. klauzul ochronnych?

6 kwietnia 2023
Czy polski rząd złożył wniosek do KE ws. klauzul ochronnych?
4 kwietnia Związek Zawodowy Rolnictwa "Korona" zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o kopię wystąpienia  do Komisji Europejskiej ws. zastosowania art.4 rozporządzenia 870/2022 czyli klauzuli ochronnej.

 Z oficjalnych przekazów wygląda bowiem na to, iż żadnego formalnego wystąpienia do Komisji nie było.  

Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa w dniu 5.04.2023 r. informując o dymisji ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka -  jednym z punktów porozumienia Okrągłego Stołu Rolniczego było zobowiązanie dotyczące wystąpienia do Komisji Europejskiej o uruchomienie klauzuli ochronnej w zakresie importu bezcłowego i bezkontyngentowego zboża z Ukrainy. Taki wniosek został przekazany Komisji Europejskiej 31 marca przez polski rząd wspólnie z rządami Słowacji, Rumunii, Węgier i Bułgarii. 

Tymczasem KPRM 31 marca opublikował wspólny list Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji w sprawie środków przeciwdziałających negatywnym skutkom zwiększonego przywozu produktów rolnych z Ukrainy na rynek UE. W liście tym, apelu zawarto m.in. następujące wniosek: 

W zakresie mechanizmów handlowych proponujemy zmianę obecnej podstawy prawnej importu rolnego z Ukrainy w celu wprowadzenia możliwości regulowania wielkości i kierunku nadmiernego napływu produktów rolnych w następujący sposób: 

W omawianym obecnie w UE rozporządzeniu w sprawie rozszerzenia autonomicznych środków handlowych na towary importowane z Ukrainy proponujemy zmianę przepisów dotyczących klauzuli ochronnej, tak aby kontyngenty taryfowe były zmniejszane w stosunku do ich rocznego poziomu w przypadku ponownego wprowadzenia taryf w ramach układu o stowarzyszeniu. 

Oprócz mechanizmu monitorowania wpływu proponowanego rozporządzenia sugerujemy również, że UE powinna zachować możliwość reagowania na nieuczciwe praktyki w imporcie z Ukrainy (np. w formie wzmocnionego nadzoru lub możliwości wszczęcia postępowania antydumpingowego). Należy również skutecznie rozwiązać problem nadmiernych ilości towarów pozostających w państwach członkowskich, a tym samym zagrażających „pasom solidarności”.

Trudno to nazwać wnioskiem o zastosowanie klauzuli ochronnej, mającym na celu zahamowanie importu pszenicy, mąki i innych produktów. To zwykły polityczny apel, który nie wywoła żadnych skutków prawno-legislacyjnych.

 Nasz wniosek pozwoli wyjaśnić czy rząd wystąpił do Komisji Europejskiej, o co wystąpił i czy to był formalny wniosek czy też tylko zwykły apel – stwierdza dr Daniel Alain Korona, pełnomocnik Związku.

oprac red. ppr. pl na podst. źródło: ZZR KORONA


POWIĄZANE

Projektowanie ogrodów to piękna pasja, a jednocześnie cenna umiejętność. Pozwala...

Jak na razie, jedynym dokumentem pod którym podpisała się strona rządowa są usta...

Parlament UE przyjął nowe przepisy, które sprawią, że opakowania staną się bardz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę