aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czy zakaz handlu w niedziele zniszczy handel przygraniczny?

31 maja 2017
Czy zakaz handlu w niedziele zniszczy handel przygraniczny?

Jak wynika z danych GUS, w IV kwartale 2016 roku 67% przyjazdów cudzoziemców do Polski związanych było z realizacją zakupów, a w całym minionym roku wydali na nie ponad 39 miliardów złotych. Wprowadzenie zakazu handlu w niedziele pociągnie za sobą nie tylko spadek wpływów z handlu, ale również w gastronomii i usługach, a w konsekwencji zatrudnienia w miejscowościach przygranicznych.

 

Z badań* przeprowadzonych w IV kwartale 2016 r. wynika, że 67% cudzoziemców przekraczających granicę Polski było mieszkańcami miejscowości zlokalizowanych w odległości 50 km od granicy, a 50% mieszkało w pasie do 30 km. Nasi sąsiedzi wydawali na zakupy w Polsce średnio 480 zł, z czego najwięcej przekraczający granicę z Ukrainą (812 zł), Białorusią (652 zł), Litwą (508 zł), Rosją (469 zł) oraz z Niemcami (411 zł).

 

- Rozbudowana infrastruktura handlowo-usługowa, w tym również restauracje, stacje benzynowe i apteki, informacje w dwóch językach oraz godziny otwarcia dopasowane do preferencji obcokrajowców. Jeden z najbardziej restrykcyjnych zakazów handlu w niedziele obowiązujący w Niemczech, stał się motorem rozwoju branży handlowej, a tym samym wzrostu zatrudnienia przy zachodniej granicy. Niemieccy klienci nie bez powodu odwiedzają polskie sklepy właśnie w niedziele – w tygodniu ze względu na obowiązki zawodowe po prostu nie mają czasu na zakupy. Wprowadzenie równie restrykcyjnego zakazu handlu w Polsce nie sprawi więc, że będą przyjeżdżali w inne dni tygodnia, ale doprowadzi do znacznego spadku wpływów, a w konsekwencji zatrudnienia w miejscowościach przygranicznych – mówi Radosław Knap, Dyrektor Generalny PRCH.

 

 

O konsekwencjach spowodowanych utratą ruchu przygranicznego, boleśnie przekonało się już województwo warmińsko-mazurskie oraz Trójmiasto w następstwie ograniczenia ruchu dla gości z Kaliningradu. Jak informuje Gdańska Organizacja Turystyczna, przez trzy lata funkcjonowania małego ruchu granicznego, przychody polskich terenów objętych umową wyniosły ponad 900 milionów złotych. Obywatele Federacji Rosyjskiej wydawali w Gdańsku najczęściej pomiędzy 200 a 1000 zł, co stanowiło istotny dochód dla lokalnych przedsiębiorców oraz całego miasta. Jeśli więc będzie ich w Gdańsku nawet o 50% mniej, oznacza to wymierne straty finansowe dla miasta.

 

 

*http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/handel/ruch-graniczny-oraz-wydatki-cudzoziemcow-w-polsce-i-polakow-za-granica-w-iv-kwartale-2016-roku,13,14.html

Biuro prasowe Polskiej Rady Centrów Handlowych


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę