aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Czym się kierować przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

4 sierpnia 2022
Czym się kierować przy wyborze zbiornika na deszczówkę?

Pojemniki na wodę deszczową to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również korzystne pod względem finansowym zarówno dla gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorców. Wykorzystywanie wody opadowej w znaczący sposób zmniejsza konieczność korzystania z sieci wodociągowej, a co za tym idzie koszty, które przy ocieplającym się klimacie będą stale rosły. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tego alternatywnego systemu pozyskiwania i magazynowania wody? Jak dopasować zbiornik na wodę deszczową do naszych potrzeb? O tym w artykule poniżej.

Parę słów o deszczówce

Przechowywanie deszczówki to bardzo dobry i znany nie od dziś zwyczaj. Dawniej po prostu umieszczano beczkę z wodą pod rynną. Obecnie mamy do wyboru szereg produktów dostosowanych pod konkretne oczekiwania klienta. Gromadzenie wody opadowej może sprawić, że wydatki związane ze zużyciem wody zostaną zmniejszone nawet o połowę. Przyjmuje się, że tylko ok. 3% codziennego wykorzystania wody w domu wymaga wody pitnej. Wodę deszczową można pozyskiwać nie tylko z opadów deszczu, ale także gradu czy śniegu. To jaki jest jej skład, zależy od jakości i czystości powietrza. Ma kwaśne pH do 6 jednostek oraz wysoką zawartość azotu, tlenu oraz dwutlenku węgla. Może także zawierać sadzę, pyłki roślinne, mikroorganizmy i sole mineralne. Jest miękka, nie zawiera chloru, magnezu oraz wapnia. Idealnie nadaje się do podlewania upraw, do produkcji roślinnej, prac porządkowych, mycia auta, prania czy spłukiwania toalety. Podczas 10-minutowego deszczu jesteśmy w stanie zebrać do 180 litrów deszczówki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie zbiornika na wodę deszczową?

Jeśli już podjęliśmy decyzję, że chcemy kupić zbiornik na wodę opadową, musimy zwrócić uwagę na szereg aspektów. Przede wszystkim powinniśmy określić jego rozmiar, który związany jest z indywidualnym zapotrzebowaniem (stosuje się zasadę, że na każde 25 m3 powierzchni, z której deszczówka będzie zbierana, przypada 1 m3 wody). W przypadku niezbyt dużego gospodarstwa idealnie sprawdzi się zbiornik na wodę o pojemności 2 000 litrów. Pojemności poszczególnych produktów w sklepie Instalgrunt są w przedziale od 600 do nawet 8 000 litrów.

Kolejną istotną kwestią jest jakość, na którą ma wpływ materiał, z którego jest wykonany zbiornik. Najczęściej jest to polietylen charakteryzujący się bardzo dużą wytrzymałością, trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne. Zapobiega także rozwojowi glonów w wodzie, dzięki czemu może być ona gromadzona przez długi okres czasu. Dobrze, aby pojemnik był czarny, ponieważ w ciemnym zbiorniku woda szybciej się nagrzewa i posiada odpowiednią temperaturę do wykorzystania gospodarczego.

Warto też zwrócić uwagę na wyposażenie, które jest zależne od funkcji, jakie będzie spełniał dany zbiornik, ponieważ inne jest dla tych, które będą znajdowały się w gospodarstwie rolnym, a inne dla tych w ogródku. Podstawowym elementem jest instalacja odprowadzająca wodę deszczową. Można również zdecydować się na systemy w formie przyłączy do kanalizacji deszczowej, które będą odprowadzały nadmiar wody w przypadku intensywnych opadów deszczu.

Zbiornik naziemny czy podziemny – który wybrać?

Zbiorniki na deszczówkę możemy podzielić na:

• stojące na ziemi, czyli naziemne,

Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie chcemy ingerować w powierzchnię działki lub ogrodu. Ich montaż jest łatwy i tani. Zwykle ustawiane są przy budynku, aby odprowadzać do nich wodę z rynien. Na zimę można je schować np. do garażu.

• zakopane pod ziemią, czyli podziemne,

Mogą być instalowane na terenach o niskim poziomie wód gruntowych. Nie ingerują w wygląd działki, a widocznym elementem jest wyłącznie pokrywa.


Zbiorniki na wodę deszczową są dość tanie, a korzyści wynikające z ich użytkowania można zauważyć już przy pierwszym rachunku za wodę. Dodatkowo magazynowanie opadów nie wiąże się z żadnymi kosztami dodatkowymi. Ważne, aby przy wyborze dostosować parametry do swoich potrzeb i zdecydować się na produkt dobrej jakości, który będzie trwały i niezawodny. Należy postawić na sprawdzonego sprzedawcę, jakim jest Instalgrunt. Oszczędzanie jest prostsze niż się wydaje!


POWIĄZANE

Przywódcy państw członkowskich nie doszli wczoraj do porozumienia w sprawie obsa...

Jak wynika z danych przekazanych przez GIP PIP, w I kw. 2024 r. wpłynęło 255 ska...

Nvidia wyprzedza Apple i Microsoft pod względem kapitalizacji rynkowej, stając s...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę