aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

„Dajmy sobie szansę” – rusza program profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz w woj. lubuskim

23 października 2018
„Dajmy sobie szansę” – rusza program profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz w woj. lubuskim

Jeżeli w nosie, jamie ustnej, gardle drażni coś lub niepokoi – warto zwrócić się do lekarza; natychmiastowa wizyta może pomóc we wczesnym wykryciu nowotworu głowy i szyi. Eksperci podkreślają, że taki rak rozwija się skrycie i nie boli, wcześnie wykryty jest w 100 proc. uleczalny.

Nowotwory głowy i szyi stanowią ok. 6 proc. wszystkich złośliwych nowotworów. Mogą się rozwijać w około dwudziestu różnych lokalizacjach anatomicznych. Rosną skrycie, a towarzyszące im objawy często są lekceważone, ponieważ przypominają pospolite infekcje górnych dróg oddechowych.

Eksperci podkreślają, że rośnie liczba zachorowań oraz liczby zgonów z powodu nowotworów głowy i szyi. Są one traktowane jako choroba cywilizacyjna; są tytoniozależne i alkoholozależne, zaś na ich rozwój ma również wpływ zanieczyszczone środowisko.

Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczęła realizację programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi pod nazwą „Daj sobie szansę”. Jest on realizowany w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i w woj. lubuskim.

Jak podkreśliła kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej UM w Poznaniu prof. Małgorzata Wierzbicka, w Polsce nowotwory te są rozpoznawane na późnym etapie – zazwyczaj w zaawansowanych stadiach. Z tego względu ich leczenie jest często nieskuteczne, długie i bardzo okaleczające.

Właśnie dlatego tak ważna jest ich szybka diagnostyka, leczenie oraz skuteczna profilaktyka wtórna.

- Na całym świecie, nawet w krajach skandynawskich, wyzwaniem jest zgłaszalność do programów przesiewowych. Wydaje się że szczególnie efektywne są programy takie jak ten: masz dolegliwości – zgłoś się. Propagujemy informacje o pewnych dolegliwościach, które mogą stanowić pierwsze objawy choroby nowotworowej. Liczymy na to, że takie informacje drążą skałę, bo ludzie mają niebywały talent do lekceważenia swoich chorób - mówi prof. Wierzbicka.

Głównymi odbiorcami programu są osoby między 40 a 65 rokiem życia, znajdujące się w grupie podwyższonego ryzyka tj. wieloletni palacze, osoby nadużywające alkoholu oraz osoby z ryzykiem infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego, u których przez ponad 3 tygodnie, pomimo leczenia, utrzymują się takie objawy, jak chrypka, ból gardła, ból lub pieczenie języka, owrzodzenie lub biały nalot w jamie ustnej, guz na szyi czy trudności w połykaniu.

Nasza uwagę powinny zwrócić takie objawy jak: ból ucha bez stanu zapalnego ucha środkowego, uczucie zawadzania podczas połykania oraz narastający ból gardła.

W 1999 roku liczba zachorowań w Polsce na nowotwory głowy i szyi sięgała 8,7 tys. przypadków, po niespełna 15 latach było to już ponad 10,8 tys. przypadków. W tym czasie liczba zgonów wzrosła z nieco ponad 5 tys. do blisko 6 tys. rocznie.



Kampania realizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zadanie Promocja zdrowia i profilaktyka nowotworów, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

www.gov.pl/zdrowie

www.planujedlugiezycie.pl

 

Rafał Pogrzebny (PAP)


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę