aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Deszczówka – źródło korzyści

14 czerwca 2019
Deszczówka – źródło korzyści
Newseria Lifestyle

Nie da się zaprzeczyć, że klimat w naszym kraju dynamicznie się zmienia. Coraz cieplejsze zimy i upalne lata niosą za sobą szereg anomalii pogodowych, których konsekwencje bywają fatalne w skutkach. Na przemian zdarza nam się więc narzekać na brak deszczu, by później uskarżać się na zbyt intensywne i długotrwałe opady. Warto zatem nauczyć się odpowiedniego korzystania z wody, radzenia sobie z jej brakiem lub nadmiarem, by w efekcie uczynić z niej swego sprzymierzeńca.

Suchy kwiecień, po którym przyszedł mokry i burzowy maj sprawiły, że sytuacja hydrologiczna w Polsce była bardzo zła. W wielu miejscach doszło do podtopień, wystąpiło nawet ryzyko powodzi, a interwencje strażaków można było liczyć w dziesiątkach tysięcy. I choć woda przez wielu uważana jest za nieokiełznany żywioł, to umiejętne jej wykorzystanie pozwoli uczynić z niej użyteczny surowiec, przysparzający zdecydowanie więcej korzyści aniżeli strat. Podpowiadamy jak to zrobić!

Rozwiązanie, które spada z nieba                                                      

Żar leje się z nieba, a w prognozie pogody nie widać zapowiedzi przynoszącego ukojenie deszczu? Kiedy już w końcu spadnie, warto będzie spożytkować go w pełni. Wydawać by się mogło, że poprawne odzyskiwanie, gromadzenie czy rozprowadzanie deszczówki po posesji jest kłopotliwe. Nic bardziej mylnego! To proste, ekologiczne a w dodatku ekonomiczne. Wodę opadową z powodzeniem można wykorzystywać choćby w pracach ogrodniczych, jest ona bowiem świetnie przyswajalna przez rośliny. Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że w ciągu zaledwie kwadransa opadów z dachu o średniej powierzchni odprowadzanych jest ponad 300 litrów wody! - Najprostszym i zarazem najefektywniejszym sposobem jej wykorzystania jest ustawienie specjalnych kolumnowych zbiorników, których pojemność może dochodzić nawet do kilku tysięcy litrów. Deszczówka trafia do nich przez rurę spustową, do której podłącza się tzw. wyłapywacz – wyjaśnia Anna Góral, ekspert firmy Galeco, polskiego producenta systemów rynnowych. Istnieją także metody wykorzystujące podziemne systemy zbierania wody, takie jak skrzynki rozsączające. Są rozwiązaniem droższym, ale dość szybko się zwracającym. Ich zadaniem jest magazynowanie wody i stopniowe odprowadzanie jej do gruntu, w taki sposób, by nie powstawały zalania, a ziemia zachowała odpowiedni poziom nawodnienia.

Deszcz możliwości

Woda opadowa znajduje wiele praktycznych zastosować w otoczeniu domu. Jej wykorzystanie pozwala oszczędzić czas i zmniejszyć część ponoszonych wydatków nawet o 50%! - Deszczówkę poza nawadnianiem roślin z powodzeniem użyjemy także do napełniania przydomowych oczek wodnych i sadzawek. Doskonale sprawdzi się ponadto przy myciu samochodu czy pracach porządkowych wokół naszego gospodarstwa. Bez obaw możemy czyścić nią nawet okna, gdyż nie zostawia białych smug – radzi ekspert. Właściwe zagospodarowanie wody deszczowej to więc szereg pozytywnych aspektów, o których pomyśleć powinni wszyscy właściciele domów.

 

 

Newseria Lifestyle


POWIĄZANE

Jak wynika z najnowszego sondażu, 76,1% Polaków na co dzień oszczędza na zakupac...

Folia stretch jest niezwykle wszechstronnym materiałem, który ma szereg różnych ...

– Od początku urzędowania przyjmujemy formułę dialogu z rolnikami – podkreślił m...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę